Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sytuacja cenowa na rynku mrożonych owoców

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny mrożonych owoców z Polski od początku roku objęły trend spadkowy, co było przyczyną...

Ceny mrożonych owoców z Polski od początku roku objęły trend spadkowy, co było przyczyną prawdopodobnie wyższego zapotrzebowania na rynku europejskim, spowodowanej między innymi wzrostem podaży w Polsce - informują analitycy BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z danych GUS produkcja mrożonych owoców i orzechów w naszym kraju w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej w 2013 roku wyniosła 370 tys. ton i była aż o 18,7% większa w odniesieniu do 2012 roku. Czynnikiem mającym wpływ na wzrost produkcji był niewątpliwie przyrost zbiorów owoców najczęściej wykorzystywanych w przemyśle zamrażalniczym, gdzie w 2013 roku łączne zbiory truskawek, wiśni, porzeczek czarnych oraz malin wzrosły w porównaniu do 2012 r. o ok. 5% do poziomu 624 tys. t.
 
Zgodnie z notowaniami Foodnews cena kilograma mrożonych truskawek z Polski przeciętnie w pierwszych dwóch dekadach lutego 2014 roku wynosiła na rynku europejskim 1,25 euro/kg - mniej o 4,6% niż średnio w styczniu, a także o 5,3% niż w grudniu 2012 r. Cena pozostawała także sporo mniejsza w porównaniu do tych sprzed roku i sprzed dwóch lat odpowiednio o 22% i 23%. Do zniżki, oprócz większej produkcji w Polsce, mogła przyczynić się również wyższa podaż truskawek mrożonych choćby z Maroko. Według danych Eurostatu od lipca do listopada 2013 do Unii Europejskiej z tego kraju sprowadzono 8,7 tys. t. mrożonych truskawek, a więc o 46% więcej niż przed rokiem. Przeciętna cena w imporcie wyniosła 1,13 euro/kg, a zatem była ona mniejsza o 6% niż w analogicznym okresie rok temu.
 
Tańsze niż przed rokiem są również mrożone wiśnie pochodzące z Polski. Dane Foodnews wskazują, że średnio w połowie lutego 2014 roku ich kilogram kosztował 0,95 euro/kg, co daje spadek o 5% w relacji miesięcznej oraz o 54% niż rok wcześniej. Przyczyną zniżki, oprócz wzrostu produkcji w kraju jest także większa podaż mrożonek z Serbii, która w 2013 roku odbudowała produkcję wiśni po nieudanym 2012 roku. Wysyłka do UE w pierwszych pięciu miesiącach sezonu 2013/2014 wzrosła w ujęciu do tego samego okresu przed rokiem o blisko 28% do 17,7 tys. t.
 
Po osiągnięciu bardzo wysokiego poziomu w ostatnich tygodniach 2013 roku, minimalnie zmalały także ceny mrożonych malin z Polski, wynosząc w połowie lutego 1,95 euro/kg - o 8% mniej niż na początku grudnia 2013 r. Jednakże, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków mrożonych owoców, mimo spadków pozostawały aż o 44% droższe w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej, można oczekiwać, ze mniejsza podaż mrożonych malin w tym sezonie z Polski, a także dość niska z Serbii będą wpływać na utrzymywanie się wysokich cen tych owoców co najmniej do połowy 2014 roku roku, a więc do momentu kiedy rozpoczną się zbiory malin w tych dwóch krajach.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl