Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wpływ na tegoroczną sytuację na krajowym rynku koncentratu jabłkowego będzie miała podaż...

Wpływ na tegoroczną sytuację na krajowym rynku koncentratu jabłkowego będzie miała podaż surowca oraz jego popyt na rynkach światowych – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Produkcja koncentratu jabłkowego


Jak wynika z danych GUS, zbiory jabłek w Polsce mają być wyższe niż w roku poprzednim. Sprzyjać to może wzrost tegorocznej produkcji zagęszczonego soku jabłkowego w kraju.
 
Poza tym przy niekorzystnej sytuacji na rynku owoców deserowych, związanych z rosyjskim embargiem w 2014 roku, stosunkowo więcej jabłek może trafić do przerobu przemysłowego, co może wpłynąć na przyspieszenie dynamiki tego wzrostu. Ponadto podaż na rynku UE może wzrosnąć za sprawą zwiększenia się zbiorów jabłek w krajach UE poza Polską.
 
Ponadto import zagęszczonego soku z jabłek z Ukrainy do krajów Wspólnoty nabiera dynamiki zwyżkowej. Według danych Eurostat-u w pierwszym półroczu br. sprowadzono z tego kraju 52 tys. ton ZSJ, a więc o 37% więcej niż przed rokiem.
 

Ceny koncentratu jabłkowego
 

W związku z tym, ceny koncentratu jabłkowego w krajach Unii Europejskiej mogą utrzymywać się na relatywnie niskim poziomie w sezonie 2014/2015. Według notowań Foodnews cena polskiego koncentratu (Brix 70) w połowie sierpnia tego roku wynosiła 0,75 euro/kg i była o 29% niższa niż w tym samym czasie przed rokiem oraz najmniejsza od lipca 2010 roku.
 
Szansą na poprawę sytuacji cenowej i problemów z wysoką podażą koncentratów w Europie jest możliwość wysyłki ich do Stanów Zjednoczonych. Zainteresowanie USA koncentratem z Europy w pierwszej połowie 2014 roku się zwiększyło, choć w nadal wolumen sprzedaży na ten rynek pozostawał niewielki. Jak wynika z danych Eurostatu, od stycznia do czerwca 2014 roku do USA dostarczono z Unii 6,5 tys. koncentratu, a więc dwukrotnie więcej niż przed rokiem.
 
Dalszej zwyżce sprzyjać będzie głównie wysoka konkurencyjność cenowa koncentratu europejskiego. Ceny na poziomie 1 USD/kg są korzystniejsze od cen koncentratu z Chin, które wynoszą 1,3 USD/kg. Poza tym produkcja jabłek w USA wpłynąć może na zmniejszenie się produkcji koncentratu i wzrost popytu na tamtejszym rynku.
 
Ograniczone będą z kolei możliwości importu z Chin, które w tym roku także odnotują spadek produkcji, co może oznaczać wzrost cen na rynku chińskim i dalsze osłabianie się konkurencyjności koncentratu z tego kraju.
 
Szacuje się, że niekorzystna sytuacja cenowa będzie negatywnie wpływać na funkcjonowanie przedsiębiorstw sektora produkcji soków zagęszczonych z jabłek w obecnym sezonie. Z drugiej strony można spodziewać się, że koszty surowca w tym roku również mogą być mniejsze. Wysoka produkcja jabłek wpłynąć może bowiem z dużym prawdopodobieństwem na obniżenie się cen jabłek do przetwórstwa.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl