| Autor: redakcja1

Sytuacja na rynku masła podoba jak przed rokiem

Po czterech miesiącach spadków cen masła, w lutym i na początku marca na unijnym i polskim rynku notowano ich ponowny wzrost.

Sytuacja na rynku masła podoba jak przed rokiem
Jak wynika z danych KE, w pierwszym tygodniu marca 2018 r. cena masła w UE wyniosła 472 EUR/100 kg i była większa o 6,3% od notowanej na początku lutego br. i o 14,4% niż w porównywalnym okresie 2017 r. W Polsce wg danych MRiRW, w pierwszych dniach marca br., za masło w blokach płacono producentom 1795 zł netto za 100 kg, czyli więcej o 8,8% niż przed miesiącem i o 9,2% niż przed rokiem. Także w portach w Nowej Zelandii w okresie 19.02-2.03 2018 r. cena zbytu masła wyniosła 5375 USD/t i była wyższa o 12,3% od notowanej przed czterema tygodniami.
 
Głównych przyczyn zwyżki cen masła na rynkach globalnych należy upatrywać w obawach dotyczących poziomu produkcji mleka w Nowej Zelandii oraz utrzymującym się zapotrzebowaniu na ten produkt. W styczniu 2018 r., produkcja mleka w Nowej Zelandii, będącej największym eksporterem masła, była o 5% niższa niż w tym samym okresie przed rokiem, co spowodowane było gorszą jakością pastwisk, które dotknęła susza. Z drugiej strony, Chiny, które w 2017 r. stały się największym importerem masła i tłuszczów mlecznych na świecie, w styczniu 2018 r. zakupiły o połowę więcej masła niż w styczniu 2017 r. Dodatkowo popyt na masło w UE w dalszym ciągu pozostaje wysoki.
 
Próbując odpowiedzieć na pytanie czy możliwa jest powtórka z wysokich cen masła również w 2018 r., należy przypomnieć powody, dla których ceny tego produktu tak znacząco się zwiększyły. Z jednej strony był to utrzymujący się popyt na masło na rynkach globalnych, z drugiej jego mniejsza produkcja u głównych eksporterów, która była związana zarówno w mniejszą podażą mleka, jak i cenami pozostałych produktów, zwłaszcza OMP, serów i śmietany.
 
Z surowca, razem z masłem produkowane jest OMP, którego ceny w minionym roku były stosunkowo niskie, przez co producentom bardziej opłacało się kierować mleko np. do przetwórstwa serów. W tym roku relacje cen są podobne. Wprawdzie, w lutym 2018 r. ceny zbytu serów w UE były o kilka procent mniejsze od notowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale cena OMP była aż o 31 % mniejsza od średniej z lutego 2017 r. Dodatkowo, w Nowej Zelandii, w tym sezonie produkcja mleka będzie prawdopodobnie jeszcze niższa niż w ubiegłym. Inaczej niż przed rokiem kształtuje się sytuacja w UE. Tutaj w pierwszym półroczu oczekuje się większych dostaw mleka do mleczarni.
 
Jeśli popyt na masło będzie się utrzymywał a problem zapasów OMP w UE nie zostanie rozwiązany, to biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach ceny masła pozostaną wysokie, a nawet możemy spodziewać się ich dalszego wzrostu. Warto zauważyć, że w pierwszym tygodniu marca br. ceny zbytu masła w UE i w Polsce były odpowiednio o 39% i 32% większe od średniej z tego okresu w poprzednich pięciu latach.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!