Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sytuacja na rynku masła podoba jak przed rokiem

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po czterech miesiącach spadków cen masła, w lutym i na początku marca na unijnym i polskim...

Po czterech miesiącach spadków cen masła, w lutym i na początku marca na unijnym i polskim rynku notowano ich ponowny wzrost.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z danych KE, w pierwszym tygodniu marca 2018 r. cena masła w UE wyniosła 472 EUR/100 kg i była większa o 6,3% od notowanej na początku lutego br. i o 14,4% niż w porównywalnym okresie 2017 r. W Polsce wg danych MRiRW, w pierwszych dniach marca br., za masło w blokach płacono producentom 1795 zł netto za 100 kg, czyli więcej o 8,8% niż przed miesiącem i o 9,2% niż przed rokiem. Także w portach w Nowej Zelandii w okresie 19.02-2.03 2018 r. cena zbytu masła wyniosła 5375 USD/t i była wyższa o 12,3% od notowanej przed czterema tygodniami.
 
Głównych przyczyn zwyżki cen masła na rynkach globalnych należy upatrywać w obawach dotyczących poziomu produkcji mleka w Nowej Zelandii oraz utrzymującym się zapotrzebowaniu na ten produkt. W styczniu 2018 r., produkcja mleka w Nowej Zelandii, będącej największym eksporterem masła, była o 5% niższa niż w tym samym okresie przed rokiem, co spowodowane było gorszą jakością pastwisk, które dotknęła susza. Z drugiej strony, Chiny, które w 2017 r. stały się największym importerem masła i tłuszczów mlecznych na świecie, w styczniu 2018 r. zakupiły o połowę więcej masła niż w styczniu 2017 r. Dodatkowo popyt na masło w UE w dalszym ciągu pozostaje wysoki.
 
Próbując odpowiedzieć na pytanie czy możliwa jest powtórka z wysokich cen masła również w 2018 r., należy przypomnieć powody, dla których ceny tego produktu tak znacząco się zwiększyły. Z jednej strony był to utrzymujący się popyt na masło na rynkach globalnych, z drugiej jego mniejsza produkcja u głównych eksporterów, która była związana zarówno w mniejszą podażą mleka, jak i cenami pozostałych produktów, zwłaszcza OMP, serów i śmietany.
 
Z surowca, razem z masłem produkowane jest OMP, którego ceny w minionym roku były stosunkowo niskie, przez co producentom bardziej opłacało się kierować mleko np. do przetwórstwa serów. W tym roku relacje cen są podobne. Wprawdzie, w lutym 2018 r. ceny zbytu serów w UE były o kilka procent mniejsze od notowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale cena OMP była aż o 31 % mniejsza od średniej z lutego 2017 r. Dodatkowo, w Nowej Zelandii, w tym sezonie produkcja mleka będzie prawdopodobnie jeszcze niższa niż w ubiegłym. Inaczej niż przed rokiem kształtuje się sytuacja w UE. Tutaj w pierwszym półroczu oczekuje się większych dostaw mleka do mleczarni.
 
Jeśli popyt na masło będzie się utrzymywał a problem zapasów OMP w UE nie zostanie rozwiązany, to biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach ceny masła pozostaną wysokie, a nawet możemy spodziewać się ich dalszego wzrostu. Warto zauważyć, że w pierwszym tygodniu marca br. ceny zbytu masła w UE i w Polsce były odpowiednio o 39% i 32% większe od średniej z tego okresu w poprzednich pięciu latach.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • W 2017 r. koszty w branży mleczarskiej wzrosły bardziej niż przychody
 • W 2017 r. koszty w branży mleczarskiej wzrosły bardziej niż przychody

  Większa ilość przerobionego mleka oraz wyższy niż przed rokiem poziom cen zbytu produktów mleczarskich wpłynęły na zdecydowany zwiększenie się przychodów firm zajmujących się...
 • Ceny przetworów mlecznych w Polsce (8.04.2018)
 • Ceny przetworów mlecznych w Polsce (8.04.2018)

  W dniach od 2 do 8 kwietnia 2018 roku wzrosła cena masła w blokach i odtłuszczonego mleka w proszku, a spadła cena pełnego mleka w proszku i masła konfekcjonowanego.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl