Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Konflikt na Ukrainie może mieć wpływ na polski handel

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rosja i Ukraina są znaczącymi partnerami handlowymi Polski szczególnie w obrębie rynków...

Rosja i Ukraina są znaczącymi partnerami handlowymi Polski szczególnie w obrębie rynków cukrowniczego i cukierniczego – przypomina FAPA/FAMMU.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do Rosji nadal eksportowane są cukier i słodycze, a Ukraina jest z kolei głównym dostawcą melasy do Polski. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie i oraz decyzja Rady Federacji, czyli wyższej izby parlamentu Rosji, która umożliwia użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, mogą mieć negatywny wpływ na wymianę handlową. Ostatnie dni przyniosły silne osłabienie rubla i hrywny, co nie sprzyja importowi. Może też dojść do zmniejszenia popytu. W aktualnej oraz niepewnej politycznie sytuacji, może być trudniej prowadzić interesy z tymi państwami.
 
Wywóz polskiego cukru do Rosji ulega sporym wahaniom rocznym, w 2012 roku wyniósł 33,1 tys. ton, co stanowiło 6% eksportu ogółem, a wartość wyniosła 15,8 mln euro - 4% udział. Na Ukrainę trafiają nieznaczne ilości cukru z Polski. Sporadycznie i w minimalnych ilościach sprowadzany jest do Polski cukier z tych krajów.
 
Ukraina jest najważniejszym dostawcą melasy do Polski. W 2012 roku przywóz wyniósł 54,1 tys. ton, a więc 81% importu ogółem. Wartość sprowadzonej melasy wyniosła 5,3 mln euro - 74% udział. Surowiec ten nie jest sprowadzany z Rosji, a także nie jest wysyłany do tych dwóch krajów.
 
Rosja jest jednym najważniejszych rynków zbytu dla polskich słodyczy, z wykluczeniem wyrobów cukierniczych bez kakao, jak i tych i zawierające go. W 2012 roku sprzedano do tego kraju prawie 13 tys. ton za 82 mln euro. Stanowiło to odpowiednio 5 i 8% udział w eksporcie słodyczy ogółem. Pod względem wolumenu Rosja jest na czwartym, a wartościowo na trzecim miejscu wśród największych importerów polskich słodyczy. Znaczenie Ukrainy jest dużo mniejsze, gdyż w 2012 roku wywóz wyniósł blisko 3,2 tys. ton za blisko 20 mln euro – dało to odpowiednio 1 i 2% udziału w eksporcie słodyczy. Dostawy słodyczy z Ukrainy i Rosji do Polski są śladowe.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl