| Autor: redakcja6

Tanieją tłuszcze i oleje

Jak podaje Bank BGŻ, w pierwszej połowie 2014 roku wartości całościowego indeksu cen żywności były wyższe niż indeksu światowych cen olejów i tłuszczów.

Tanieją tłuszcze i oleje
W okresie od stycznia do końca marca bieżącego roku średnia wartość cen żywności wyniosła prawie 209 punktów, a samych olejów i tłuszczów blisko 196 punktów. Oznacza to, że przeciętne ceny żywności były o 109% wyższe niż średnio w latach 2002-2004, a olejów i tłuszczów o 96%.
 
Od kwietnia bieżącego roku, indeks światowych cen olejów i tłuszczów, wykazuje tendencje spadkowe. W czerwcu wyniósł on 189 punktów, co oznacza, że wobec maja tego roku uległ obniżeniu o ponad 6 punkt, tj. 3,3%, natomiast do kwietnia o 10 punktów (5%). Z kolei w relacji rocznej obniżka wyniosła 5 punktów, czyli 2,4%.
 
Zdaniem ekspertów, największy wpływ na spadek wartości indeksu miał olej palmowy, którego notowania w czerwcu 2014 roku osiągnęły poziom najniższy od dziewięciu miesięcy. Do głównych przyczyn obniżki specjaliści zaliczają sezonowy wzrost produkcji oraz słabnący globalny popyt importowy.
 
W szóstym miesiącu roku nastąpił także spadek cen oleju sojowego, do czego przyczyniła się duża dostępność tego surowca w Ameryce Południowej i rekordowo wysokie prognozy zbiorów soi w sezonie 2014/2015.
 
Ponadto, na spadek cen miała również wpływ perspektywa wysokiej podaży oleju rzepakowego i słonecznikowego w sezonie 2014/2015.  


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!