Trwają prace nad poprawą zaopatrzenia unijnego rynku w cukier rafinowany

Cześć handlowców spekuluje, że Komisja Europejska rozważa wprowadzenie w najbliższych miesiącach działań poprawiających zaopatrzenie unijnego rynku w cukier rafinowany.

Trwają prace nad poprawą zaopatrzenia unijnego rynku w cukier rafinowany

Podaż cukru w UE

Pierwszym mechanizmem miałoby być wprowadzenie specjalnego kontyngentu importowego po obniżonym cle (TRQ), który mógłby wynosić od 500 tys. ton do nawet 1,5 mln ton cukru. Drugim instrumentem mogłoby być przekwalifikowanie, czyli wprowadzenie pozakwotowej produkcji cukru na unijny rynek z opłatą wyrównawczą. Część unijnych handlowców cukrem uważa, że jeśli KE nie podejmie takich działań, to unijny bilans cukru będzie bardzo napięty.

Z kolei ze źródeł zbliżonych do KE wynika, że faktycznie rozważane jest wprowadzenie obu mechanizmów, ale na znacznie mniejszą skalę. Preferencyjny import miałby dotyczyć 150 tys. ton cukru surowego, ale wysoce prawdopodobna byłaby przynajmniej jeszcze jedna transza (czyli import były wyższy). Natomiast przekwalifikowanie miałoby wynieść także 150 tys. ton cukru pozakwotowego. Dałoby to w sumie „dodatkowe” 300 tys. ton cukru, co w ocenie FAMMU/FAPA wydaje się jednak zbyt niewielkim wolumenem, by mieć faktyczny wpływ na rynek i ceny.

Za przekwalifikowaniem może przemawiać niskie zainteresowanie drugą transzą eksportu cukru pozakwotowego, choć spekulowano, że producenci chcą magazynować nadwyżki z myślą o uwolnieniu kwot produkcyjnych za niecałe dwa lata. Szacowane ceny cukru białego spot w UE w lutym było około 140 €/t wyższe od giełdowych.


Tagi:
źródło: