| Autor: redakcja11

Import jedynym sposobem na pokrycie niedoborów cukru?

Na spotkaniu światowego związku plantatorów buraków i trzciny cukrowych (WABCG) przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdził, że jeszcze w maju zostanie przedstawiona propozycja mechanizmów poprawiających zaopatrzenie na unijnym rynku cukru.

Import jedynym sposobem na pokrycie niedoborów cukru?

Unijny rynek cukru

Jak podaje FAMMU/FAPA ma to być konieczne ze względu na bardzo niski stan zapasów, które szacowane są na zaledwie 700 tys. ton w całej UE. Zaproponowano, że na rynku może pojawić się dodatkowe 300-400 tys. ton, co jest zgodne z wcześniejszymi spekulacjami. Dodatkowy wolumen ma być jednak dostępny wyłącznie w ramach preferencyjnego importu, choć wcześniej mówiło się także o przekwalifikowaniu, a wiec wprowadzeniu na unijny rynek cukru pozakwotowego.

 

Na spotkaniu pojawiły się również głosy krytyki pod adresem KE ze strony niektórych plantatorów, że umożliwianie dodatkowego importu jest złym ruchem na nieco ponad rok przed zniesieniem kwotowania produkcji cukru i izoglukozy w UE. Obecnie ceny są wysokie i prawdopodobnie jest to ostatni czas, aby zarobić tak dużo na cukrze w Unii – poprawa zaopatrzenia już teraz obniży ceny (spadek oczekiwany jest po uwolnieniu produkcji w październiku 2017 roku).


 Tagi:
źródło: