| Autor: redakcja1

Ceny OMP nadal spadają

W dniu 10 maja 2015 roku przeciętna ważona cena OMP w UE osiągnęła 1,89 EUR/kg i była o 8% mniejsza niż przed miesiącem, a także pozostając przy tym na pułapie o 35,3% niższym niż w analogicznym czasie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Ceny OMP nadal spadają

Ceny OMP

W omawianym czasie minimalnie mniejsze były ceny OMP na rynku polskim, gdzie zmalały do 1,85 EUR/kg, a zatem były niższe o 34,2% niż przed rokiem i o 5,13% w skali miesięcznej, a także o 2,1% od przeciętnej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano z kolei spadek rzędu 36,4% z 11,8 PLN/kg do 7,5 PLN/kg. Nieco większe niż w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku czołowego unijnego producenta, jakimi są Niemcy. Po pierwszej dekadzie maja 2015 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,87EUR/kg, czyli o 7,65% mniej w skali miesięcznej.

 

W stosunku do drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze mniejszą o 5,85% niż przed miesiącem cenę OMP, która wynosiła 1,77 EUR/kg. Obserwowane w kwietniu i maju spadki cen OMP sugerują, że rynek stabilizuje się po zmniejszeniu się podaży w skali globalnej w związku z suszą, jaka dotknęła Oceanię na początku roku, której efektem była zniżka produkcji w Nowej Zelandii i Australii.

 

Poza tym od początku kwietnia produkcja mleka w Unii Europejskiej przestała być limitowana przez kwoty mleczne co pozwala na większe wykorzystywanie mocy produkcyjnych i przetwarzanie większych ilości surowca. Ponadto obniżki cen przetworów mlecznych w UE napędzane są przez koniec zimy, sprzyjającą produkcji mleka pogodę i przewidywane maksimum produkcji w UE w maju.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!