| Autor: redakcja11

W okresie I-VII 2016 r. polski import cukru dynamicznie przyspieszył

W okresie styczeń-lipiec 2016 roku polski eksport cukru był mniejszy w relacji rocznej, import za to dynamicznie przyspieszył.

W okresie I-VII 2016 r. polski import cukru dynamicznie przyspieszył

FAMMU/FAPA informuje, że ceny wywozu poprawiły się, natomiast przywóz był nieco tańszy. Saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem pozostało dodatnie, jednak znacznie pogorszyło się w relacji rocznej.

 

W okresie styczeń-lipiec 2016 roku eksport cukru z Polski wyniósł 260,3 tys. ton, a jego wartość 124,2 mln €, co oznacza spadek wolumenu o 2,8% r/r przy jednoczesnym wzroście wartości 8%. Średnia wartość sprzedaży zwiększyła się o 11,2% do 477 €/t, czyli do 2,09 zł/kg. Dominującym odbiorcą polskiego cukru w omawianym okresie były kraje unijne, gdzie trafiło 65% wywozu. Do Unii cukier sprzedawano po 516 €/t (+12,8% r/r), czyli po ~2,25 zł/kg. Do krajów trzecich cukier trafiał po 405 €/t (+7,4% r/r), a zatem po ~1,77 zł/kg. Z kolei głównymi odbiorcami wśród krajów unijnych były Niemcy, Litwa i Łotwa oraz Włochy, a z krajów trzecich Izrael, Gruzja Kazachstan i Rosja.

 

W okresie styczeń-lipiec 2016 roku import cukru do Polski był większy o 75,7%, wzrastając do 156 tys. ton, a jego wartość była wyższa o 72,7% i wyniosła 68,9 mln €. Cukier sprowadzano po 442 €/t (-1,7% r/r, bez rozróżnienia na cukier biały i surowy), a więc po 1,93 zł/kg. Znaczącymi dostawcami cukru do Polski były kraje trzecie, skąd zakupiono 70% sprowadzonego cukru. Natomiast pozostałą część przywieziono z UE. Z krajów trzecich cukier importowano po 427 €/t (+5,1% r/r), czyli po 1,87 zł/kg, jednak od unijnych partnerów po 475 €/t (-2,8% r/r, ~2,07 zł/kg). Największe ilości cukru sprowadzono ze Szwecji, Niemiec, Danii i Czech, a spoza UE: z Sudanu, Zimbabwe i Mozambiku oraz Mauritiusa. W ramach UE handel jest bezcłowy, a zatem wspomniane kraje trzecie korzystają z bezcłowego dostępu do unijnego rynku cukru.

 

W okresie styczeń-lipiec 2016 roku saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem dynamicznie zmniejszyło się o 26,4% do 55,3 mln € i o 41,8% do 104,3 tys. ton. Niższe saldo to w szczególności skutek spadającego eksportu i dynamicznie rosnącego importu.

 

Lipiec okazał się miesiącem wzmożonej wymiany handlowej cukrem. Jak wynika z danych, polscy eksporterzy sprzedali w tym miesiącu nieco ponad 50 tys. ton, czyli blisko 1/5 ilości wyeksportowanej w pierwszych siedmiu miesiącach 2016 roku. Ponadto 30 tys. ton trafiło do UE, w tym 10 tys. ton do Niemiec. Aczkolwiek importerzy sprowadzili nieco ponad 10 tys. ton (7% przywozu w analizowanym okresie). Z danych za pierwsze półrocze dodatnie saldo mocno poprawiło się na skutek dużo wyższego eksportu niż importu. Rosnący wywóz można wiązać się z wysokimi cenami cukru na świecie, które są wynikiem deficytu na globalnym rynku cukru. Relatywnie niewysoki import może być skutkiem dużych zakupów w czerwcu i wysokiego poziomu przywozu łącznie wobec poprzedniego roku. Lipiec był okresem obniżek przecen cukru na giełdach, ale jego ceny były i tak znacznie wyższe niż w całym pierwszym półroczu.

 

Warto podkreślić, że dane za siedem miesięcy 2016 roku po raz pierwszy pokazały zwyżkę eksportu w ujęciu wartościowym i tylko niewielki spadek wolumenu. Istotnym powodem są wysokie ceny na światowym rynku, które zachęcają do wywozu. Tym samym import, choć jest dużo wyższy w relacji rocznej, wytracił swoją bardzo dużą dynamikę wzrostu. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!