W zeszłym sezonie kraje Wspólnoty wyeksportowały 3,37 mln ton frytek

Spośród państw członkowskich Unii Europejskiej największymi producentami są Belgia, Holandia, a także Niemcy.

W zeszłym sezonie kraje Wspólnoty wyeksportowały 3,37 mln ton frytek


Co ciekawe, otóż nawet powyżej 80 procent handlu tym produktem ma miejsce na rynku wewnętrznym. Z kolei poza granice Wspólnoty wysyłanych jest tylko 20 procent wolumeny produkcji.


Według danych prognozowana wielkość produkcji frytek w Belgii wyniesie blisko 995 tysięcy ton, w Holandii wolumen osiągnie poziom 1,42 mln ton. Z kolei w Niemczech zostanie wytworzonych 900 tysięcy ton tego artykułu.


Niemniej jednak największymi importerami unijnych frytek spoza Wspólnoty są Brazylia, Arabia Saudyjska, RPA, Rosja czy też Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Łącznie w zeszłorocznym sezonie zostało dostarczonych 3,366 mln ton tego produktu, z czego blisko 2,730 mln ton to sprzedaż w obrębie Unii Europejskiej. Natomiast we wcześniejszym okresie wielkość eksportu łącznie wyniosła 3,081 mln ton, z czego 2,641 mln ton jest to sprzedaż w obrębie wewnętrznego rynku Unii.


Do krajów, które nie należą do Wspólnoty jak Brazylia dostarczono prawie 113 tysięcy ton frytek, Arabii Saudyjskiej sprzedano 75,2 tysiąca ton, a Rosji blisko 60 tysięcy ton oraz RPA – 35,3 tysiąca ton.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!