Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w 2013 r. wyniosła 20 mld euro

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na zwołanej dziś konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba...

Na zwołanej dziś konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba przedstawił wyniki w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi w 2013 roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


 

- Mamy bardzo dobre informacje na temat wyników eksportu naszych produktów rolno-spożywczych za rok ubiegły. W eksporcie osiągnęliśmy poziom 19 miliardów 957 mln euro. To jeszcze więcej niż prognozowaliśmy wcześniej – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę na wysoką dynamikę eksportu rolnego, która wyniosła 11,5% w stosunku do roku 2012 i była znacznie większa od dynamiki całego polskiego eksportu (6,5%). Wzrósł też udział eksportu rolno-spożywczego w eksporcie ogółem. W ujęciu wartościowym jest to wzrost z 12,5% w 2010 roku do 13,1% w roku 2013.

- Widać wyraźnie wzrost znaczenia sektora rolnego w całej naszej gospodarce. Dane dotyczące wyników w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi to potwierdzają – powiedział minister Stanisław Kalemba.


Szef resortu zwrócił uwagę, że pomimo rosnącej dywersyfikacji kierunków eksportu, największym odbiorcą polskiej żywności jest Unia Europejska, na którą przypada 78% eksportu. Wśród krajów unijnych na pierwszym miejscu znajdują się nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, gdzie wyeksportowaliśmy produkty o wartości 4 mld 545 mln euro. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania – 1 mld 494 mln euro. Kolejne miejsca zajęły: Republika Czeska, Francja, Włochy, Holandia i Słowacja.

Biorąc pod uwagę ogólne wartości eksportu na trzecim miejscu wśród naszych odbiorców jest Federacja Rosyjska, do której wyeksportowaliśmy towary o wartości 1 mld 252 mln euro.

W 2013 r. saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi było dodatnie i wyniosło 5 737,9 mln euro i wzrosło o 32% w porównaniu z 2012 rokiem (4 335,9 mln euro).

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba podkreślił, że osiągnięte rezultaty są efektem wytężonej pracy rolników, przetwórców, przedsiębiorców i eksporterów oraz wszystkich służb odpowiedzialnych za jakość i bezpieczeństwo żywności.

Szef resortu rolnictwa podkreślił także, że w związku z ustalonym już budżetem Unii Europejskiej na Wspólną Politykę Rolną i infrastrukturę wsi, w ramach którego Polska ma o około 3,2 mld euro więcej niż poprzedniej perspektywie, mamy dobre perspektywy dalszego rozwoju rolnictwa, a już dziś jesteśmy znaczącym producentem rolnym w Unii Europejskiej.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1
2014-02-13 09:12:58, napisał: StaszekS

Tak, ale już po ograniczeniu koszernego mięsa wysyłanego za granicę, po zakazie uboju rytualnego to te wyniki w 2014 nie będą tak dobre.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl