| Autor: mikolaj

Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w 2013 r. wyniosła 20 mld euro

Na zwołanej dziś konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba przedstawił wyniki w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi w 2013 roku.

Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w 2013 r. wyniosła 20 mld euro
 

- Mamy bardzo dobre informacje na temat wyników eksportu naszych produktów rolno-spożywczych za rok ubiegły. W eksporcie osiągnęliśmy poziom 19 miliardów 957 mln euro. To jeszcze więcej niż prognozowaliśmy wcześniej – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę na wysoką dynamikę eksportu rolnego, która wyniosła 11,5% w stosunku do roku 2012 i była znacznie większa od dynamiki całego polskiego eksportu (6,5%). Wzrósł też udział eksportu rolno-spożywczego w eksporcie ogółem. W ujęciu wartościowym jest to wzrost z 12,5% w 2010 roku do 13,1% w roku 2013.

- Widać wyraźnie wzrost znaczenia sektora rolnego w całej naszej gospodarce. Dane dotyczące wyników w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi to potwierdzają – powiedział minister Stanisław Kalemba.


Szef resortu zwrócił uwagę, że pomimo rosnącej dywersyfikacji kierunków eksportu, największym odbiorcą polskiej żywności jest Unia Europejska, na którą przypada 78% eksportu. Wśród krajów unijnych na pierwszym miejscu znajdują się nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, gdzie wyeksportowaliśmy produkty o wartości 4 mld 545 mln euro. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania – 1 mld 494 mln euro. Kolejne miejsca zajęły: Republika Czeska, Francja, Włochy, Holandia i Słowacja.

Biorąc pod uwagę ogólne wartości eksportu na trzecim miejscu wśród naszych odbiorców jest Federacja Rosyjska, do której wyeksportowaliśmy towary o wartości 1 mld 252 mln euro.

W 2013 r. saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi było dodatnie i wyniosło 5 737,9 mln euro i wzrosło o 32% w porównaniu z 2012 rokiem (4 335,9 mln euro).

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba podkreślił, że osiągnięte rezultaty są efektem wytężonej pracy rolników, przetwórców, przedsiębiorców i eksporterów oraz wszystkich służb odpowiedzialnych za jakość i bezpieczeństwo żywności.

Szef resortu rolnictwa podkreślił także, że w związku z ustalonym już budżetem Unii Europejskiej na Wspólną Politykę Rolną i infrastrukturę wsi, w ramach którego Polska ma o około 3,2 mld euro więcej niż poprzedniej perspektywie, mamy dobre perspektywy dalszego rozwoju rolnictwa, a już dziś jesteśmy znaczącym producentem rolnym w Unii Europejskiej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!