| Autor: redakcja1

Wcześniejsze zbiory truskawek w Maroko, mogą oznaczać niższą podaż owoców do mrożenia

W Maroku sezon zbiorów truskawek zazwyczaj zaczyna się pod koniec listopada i trwa do końca czerwca. Według Foodnews, w sezonie 2015/2016 zbiory rozpoczęły się wcześniej niż zazwyczaj.

Wcześniejsze zbiory truskawek w Maroko, mogą oznaczać niższą podaż owoców do mrożenia

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, z uwagi na bardzo dużą podaż owoców, jaka trafiła na rynek już w pierwszych tygodniach zbiorów, do końca grudnia minionego roku wyeksportowano 2,2 tys. t świeżych truskawek, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym czasie w sezonie 2014/2015, kiedy było to 1 tys. t.

Mrożone truskawki z Maroko

Tym samym sporo zmniejszyły się dostawy truskawek do zakładów zajmujących się ich mrożeniem. Do końca grudnia zeszłego roku do przetwórstwa trafiło ponad 1 tys. t owoców, a zatem o 1/3 mniej niż w tym samym okresie w sezonie 2014/2015, gdy było to 1,6 tys. t. Niemniej jednak, wzrostu podaży surowca do mrożenia można spodziewać się dopiero od lutego, gdyż większość owoców przemysłowych stanowią odmiany późniejsze, przy czym odmiany wcześniejsze zazwyczaj trafiają na rynek owoców deserowych. Jeżeli jednak sezon okaże się krótszy niż zwykle, niewykluczone, że część truskawek późnych odmian, która na ogół zagospodarowywana była przez przetwórstwo, nie trafi tam w tym sezonie.

Jak wiadomo, Maroko należy do czołówki największych globalnych dostawców mrożonych truskawek. Zdaniem Foodnews, w ostatnich trzech sezonach (2012/2013-2014/2015), kraj ten zajmował czwarte miejsce w światowym eksporcie z udziałem 11 proc. po Chinach - 19 proc., Meksyku - 14 proc. i Polsce - 14 proc.

Maroko wysyła mrożone truskawki głównie do UE. W omawianym okresie trafiło tam 97-99 proc. marokańskiego wywozu łącznie w ujęciu kontyngentowym, przy czym najwięcej truskawek sprzedano do Hiszpanii - 33-42 proc. wysyłki ogółem, Belgii - 13-20 proc., Francji - 12-24 proc. oraz Holandii - 12-17 proc.

Natomiast  Polska, która też eksportuje mrożone truskawki przede wszystkim do UE, wywozi większość owoców do Niemiec. W ostatnich trzech sezonach udział tego kraju w polskiej wysyłce wynosił 1/3 i więcej w ujęciu wolumenowym. Jednakże Maroko, które ma wpływ na kształtowanie się cen mrożonych truskawek w skali przynajmniej europejskiej, niekoniecznie jest bezpośrednim konkurentem Polski, jeśli chodzi o ich dostawę na rynku niemieckim. W analizowanym czasie dostawy z Maroka do Niemiec stanowiły zaledwie 1-5 proc. całkowitego niemieckiego importu mrożonych truskawek w ujęciu wolumenowym, a z Polski 25-40 proc.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!