| Autor: redakcja6

Wzrost cen odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej (XII 2013)

W połowie grudnia 2013 roku średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku osiągnęła poziom 3,26 euro/kg i była o 5,5% wyższa niż przed miesiącem oraz o 23,18% większa w relacji rocznej – poinformowała FAMMU/FAPA.

Wzrost cen odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej (XII 2013)
W grudniu 2013 roku nieco dynamiczniej niż średnio w Unii Europejskiej rosły ceny OMP w Polsce, gdzie osiągnęły poziom 3,2 euro/kg, czyli o około 23,1% większy w porównaniu z tym samym okresem 2012 roku oraz o 5,61% wyższy w skali miesięcznej, ale jednocześnie o 1,84% niższy od średniej unijnej. W przeliczeniu na walutę polską zaobserwowano w skali rocznej zwyżkę rzędu 25,8% z 10,65 zł/kg do 13,40 zł/kg.
 
Z kolei na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy, ceny mleka odtłuszczonego były nieco wyższe niż w Polsce. Dnia 15 grudnia 2013 roku utrzymywały się one na poziomie 3,28 euro/kg. Natomiast w przypadku drugiego ważnego wytwórcy OMP w Unii – Holandii, zaobserwowano jeszcze większą cenę, która wyniosła 3,30 euro/kg, co oznaczało 5-procentową zwyżkę w ciągu miesiąca.
 
Zdaniem ekspertów na wzrosty cen OMP w krajach Wspólnoty największy wpływ wywarła niższa niż przed rokiem produkcja oraz wzmożony popyt eksportowy na ten unijny proszek, zwłaszcza z Chin i Algierii, a także zimowy okres w Unii.
 
W połowie grudnia ubiegłego roku ceny OMP oscylowały średnio na poziomie 92,17% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o 6,34% niższy niż ceny światowe. Niemniej jednak, u jednego z głównych konkurentów Unii – Stanów Zjednoczonych, ceny odtłuszczonego mleka kształtują się obecnie na poziomie o 1,71% większym od średniej unijnej.
 
Jak podaje FAMMU/FAA, pomimo wysokich cen tego proszku na terenie państw członkowskich, po pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku odnotowano spadek jego produkcji. Z najnowszych danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w tym okresie we Wspólnocie wytworzono o 7,9% mniej proszku niż od stycznia do końca września 2012 roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!