Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny serów Gouda i Edamski przez rok wzrosły o jedną trzecią

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny serów (Gouda i Edamski) w Polsce w pierwszym tygodniu października tego roku zwiększyły...

Ceny serów (Gouda i Edamski) w Polsce w pierwszym tygodniu października tego roku zwiększyły się o 0,3-2,4%, a względem zeszłego roku produkty te podrożały o 32-34%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny serów


Według danych Monitoringu Cen prowadzonego przez MRiRW we wrześniu br. ceny zbytu netto serów typu Edam kształtowały się średnio na poziomie 13,45 zł/kg, a serów typu Gouda na poziomie 13,31 zł/kg  i były odpowiednio o 12 i 11 proc. wyższe od notowanych przed miesiącem. W relacji rocznej produkty te podrożały odpowiednio o 28 i 27%.
 
Zachowania cen serów w Polsce są zgodne ze zmianami obserwowanymi na rynku Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej, we wrześniu 2016 r. przeciętnie ceny zbytu serów Edam wyniosły 288 EUR/100 kg, a serów Gouda 271 EUR/100 kg. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 7,5 i 7,0 proc., a w relacji do cen w września 2015 r. podwyżki te wyniosły 19 i 8 proc. Należy zatem zauważyć, że ceny serów w Polsce zwiększyły się bardziej niż przeciętnie w UE.
 
Zdaniem ekspertów BGŻ BNP Paribas, wzrosty cen serów na rynku Wspólnoty są rezultatem zarówno wysokiego popytu na unijne sery na rynkach zewnętrznych jak i zwiększonego spożycia na rynku wewnętrznym.
 
Według danych Eurostat, w sierpniu 2016 r. wywóz serów z Unii Europejskiej - największego na świecie eksportera tych produktów - w porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem zwiększył się aż o 18,7 proc. Tym samym, w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 r. na rynki zewnętrzne UE-28 sprzedano łącznie 523,7 tys. ton serów, tj. o 14 proc. więcej niż przed rokiem.
 
Wzrost wysyłki serów odnotowano w przypadku wszystkich największych ich odbiorców z UE, a najdynamiczniej rozwijała się sprzedaż do Korei Południowej, gdzie w okresie I-VIII 2016 r. eksport zwiększył się o 30 proc. Sprzedaż do Algierii wzrosła o 23 proc., Arabii Saudyjskiej o 20 proc., a Libanu o 18 proc. Znacząco, bo o 11 proc. zwiększył się też eksport serów do Japonii, która jest drugim, po USA, największym ich odbiorcą z UE. Sprzedaż do USA wzrosła o 2 proc., a do Szwajcarii o 4 proc.
 
Oprócz rozwoju eksportu zwiększa się też konsumpcja serów w samej Unii Europejskiej. Najnowsze szacunki Komisji Europejskiej przewidują, że spożycie serów w Wspólnocie, w 2016 r. wzrośnie o 1,1 proc.
 
Należy zauważyć, że mimo iż sprzedaż serów z Polsce na rynki zewnętrzne Wspólnoty (o 9 proc.) nie rozwija się tak dynamicznie przeciętnie w UE, to na rynku wewnętrznym robi się więcej miejsca dla krajowej produkcji co może wyjaśniać dalsze wzrosty cen na rynku krajowym.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl