| Autor: redakcja7

Polski handel cukrem (I-V 2014 r.)

W okresie styczeń – maj 2014r. nastąpił spadek eksportu polskiego cukru natomiast w znaczącym stopniu wzrósł import tego produktu. Różnica obrotów w handlu zagranicznym utrzymywała się na dodatnim poziomie, ale odnotowano jej pogorszenie się w stosunku do ubiegłego roku zwłaszcza w ujęciu wartościowym - informuje FAMMU/FAPA.

Polski handel cukrem (I-V 2014 r.)

Eksport cukru z Polski

Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku wywóz cukru z terytorium państwa polskiego kształtował się na poziomie 208,9 tys. ton (o 5% mniej do roku 2013) co w przeliczeniu wartościowym daje 109,2 mln euro (o 19% mniej do roku 2013). Do maja bieżącego roku czołowym klientem Polski stały się kraje należące do Unii Europejskiej, przede wszystkim Niemcy, Słowacja, Czechy i Litwa, gdzie trafiało 63% cukru. Cena sprzedaży średnio przedstawiała się na poziomie 636 euro/t czyli po 2,7 zł/ kg (6% mniej w r/r). Kraje poza unijne takie jak Izrael, Kazachstan, Rosja i Egipt polski cukier kupowały średnio po 331 €/t czyli po 1,39 zł/kg (19% mniej w r/r).

Import cukru do Polski

W badanym okresie czasy przywóz cukru do Polski odnotował wzrost do 113,2 tys. ton czyli o 7%. Zmniejszyła się natomiast jego wartość o 5% do 64,6 mln €. Najważniejszymi dystrybutorami cukru do Polski okazały się kraje trzecie w tym Sudan, Zimbabwe oraz Mauritiusa skąd sprowadzano ¾ zakupywanego produktu. Średnia cena zakupu wynosiła 547 euro/t czyli około 2,3 zł/kg (o 12% mniej w r/r). Pozostała część importu pochodziła z państw członkowskich, głównie Niemiec, gdzie cena to średnio 642 euro/t czyli w przybliżeniu 2,7 zł/kg. Trzy pierwsze z tych państw korzystają z bezcłowego dostępu do wspólnotowego rynku. W ramach UE handel jest bezcłowy.


Wynik salda obrotów w handlu zagranicznym wciąż pozostaje dodatni, ale wykazuje tendencję spadkową w relacji rocznej o 17% do 95,7 tys ton i o 32% do 44,6 euro/t.

Przedstawione przez FAMMU/FAPA dane handlowe wskazują na poprawę zaopatrzenia cukru w Polsce. Wyniki te nie stanowią jednak o znacznej zmianie. Spadający popyt na cukier może świadczyć o odnotowanych w ostatnim czasie spadających cenach tego produktu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!