| Autor: redakcja1

Produkcja masła w UE wzrosła do 2 mln ton

Po 4,1% zwyżce unijnej produkcji masła w 2014 r. do niespełna 2 mln ton, w 2015 roku pomimo mniejszych cen i przy malejącym popycie globalnym w pierwszych trzech kwartałach nie odnotowano zniżek w produkcji tego przetworu mlecznego. Jak podaje FAMMU/FAPA, po pierwszych 9 miesiącach roku w ujęciu całej UE wyprodukowano o 3,9% więcej masła niż w porównywalnym czasie 2014 r., kiedy było 1,04 mln ton.

Produkcja masła w UE wzrosła do 2 mln ton

Produkcja masła w UE

Wolumen masła w najważniejszym kraju pod kątem produkcji tego tłuszczu w UE, w Niemczech - zwiększył się o 3,8%. We Francji zaobserwowano z kolei 1,1% spadek. W Polsce, która w 2015 roku spadła na miejsce czwartego producenta masła w UE, po III kwartałach wzrost wyniósł 5,6%. To w połączeniu z 22% zwyżką w Irlandii sprawiło, że nasz kraj spadł z podium największych producentów UE pod względem ilości produkowanego masła, a trzecie miejsce zajmuje aktualnie Irlandia. Wśród wiodących państw UE pod kątem produkcji masła, wzrosty odnotowano również w Holandii i Finlandii.

Cały czas rośnie eksport masła

Po dynamicznym rozwoju eksportu w roku 2014 i notowanych wyższych cenach w UE niż ceny globalne, wydawało się, że 2015 rok może przynieść pogorszenie wysyłki. Pomimo mniejszego zapotrzebowania i rosyjskiego embargo, w dalszym ciągu notowane są jednak wzrosty wywozu, choć nie są one tak dynamiczne jak rok wcześniej. Po 12 miesiącach 2014 roku zaobserwowano imponujący 19% zwyżki eksportu masła poza UE. Z kolei po dziewięciu miesiącach 2015 r. poziom wywozu był o 9% większy niż w porównywalnym okresie 2014 roku.

Francja czołowym eksporterem masła

Ze Wspólnoty, głównie z UE-15, w okresie od stycznia do końca września wywieziono ponad 98,3 tys. ton masła. Pomimo niemal 20% wzrostu kontyngentu eksportu Holandia nie powróciła na pozycję czołowego eksportera masła z UE. Liderem pod tym kątem pozostała Francja, która w analizowanym okresie obniżyła ilość wywozu tego tłuszczu o 1%. Wśród wiodących unijnych dostawców masła, po 9 miesiącach 2014 roku najbardziej dynamicznie wzrosła wysyłka z Irlandii o 109,2%. Oprócz Francji jeszcze dwa kraje z grupy czołowych eksporterów masła obniżyły wywóz tego produktu poza UE. Były to Finlandia - o 51,1% do 5,84 tys. ton i Litwa - o 18,6% do 3,48 tys. ton.

Natomiast Belgia zmniejszyła import do 3 tys. ton z 4,4 tys. ton w analogicznym okresie roku ubiegłego. Kraj ten jest obecnie największym importerem masła do UE. Znaczące w skali całego przywozu masła do UE ilości tego towaru sprowadziła także Dania - 2,4 tys. ton.



Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!