Wzrost cen na aukcji Fonterry

Na otwartej po raz 180 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), po odnotowanej ostatnio stabilizacji cen wszystkich kontraktów terminowych, nastąpił jej wzrost.

Wzrost cen na aukcji Fonterry
Najsilniejsze zwyżki odnotowano w odniesieniu do bezwodnego tłuszczu mlecznego i kazeiny, podczas gdy ceny maślanki w proszku odnotowały dynamiczny spadek. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była wyższa o 1,6% niż przed dwoma tygodniami i wyniosła 3,52 tys. USD/t, ale o 30,2% niższa od odnotowanego na początku lutego 2014 rekordu.
 
Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było średnio o 1,8% taniej niż na poprzednim przetargu, osiągnęły poziom 2,61 tys. USD/t, przy czym za kontrakty na czerwiec 2017 r. płacono nawet o ponad 2,8% mniej niż prze d dwoma tygodniami. Jak podaje FAMMU/FAPA, za tonę tego przetworu mlecznego można było dostać o 9 USD mniej niż przed miesiącem.
 
W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 0,3% niższą wobec poprzedniej aukcji, 3,28 tys. USD/t, a za kontrakty na lipiec 2017 roku płacono nawet o 2,9% mniej niż na poprzedniej aukcji. Pełnotłuste mleko w proszku było wciąż sprzedawane po cenie większej niż proszek odtłuszczony, średnio różnica ta wzrosła do 671 USD/t. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 1,7% zwyżkę cen sera cheddar. Jego cena zwiększyła się do 3,96 tys. USD/t.
 
Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się dnia 7 lutego 2016 r.


Tagi:
źródło: