Obecnie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR), rolnicy uprawiający rośliny zielarskie mogą korzystać ze wsparcia w ramach systemu płatności bezpośrednich, tj. w szczególności z podstawowego wsparcia dochodów oraz płatności redystrybucyjnej.
ga na uprawie okreÅ›lonej liczby gatunków roÅ›lin przewidzianych do wsparcia w ramach wariantu 1. Interwencji Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roÅ›lin w rolnictwie oraz roÅ›lin zielarskich i warzywnych okreÅ›lonych w przepisach krajowych oraz materiaÅ‚ów pozyskanych z kolekcji banków genów na powierzchni od 0,1 do 0,5 ha. ZobowiÄ…zanie w ramach obu ww. wymienionych interwencji podejmowane jest na 5 lat.
Ponadto rolnicy zagrożeni utratą płynności finansowej gospodarstwa mogą ubiegać się o kredyty na utrzymanie płynności finansowej - linia UP.
Pomoc polega na stosowaniu dopÅ‚at do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych producentowi rolnemu, w celu poprawy pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej w zwiÄ…zku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresjÄ… Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, nie później niż do dnia 30 czerwca 2024 r.
Kredytowaniem może być objÄ™ta produkcja rolna prowadzona w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci wymienionych w „Wykaz dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie rolnictwa, przetwórstwa produktów rolnych, przetwórstwa ryb, skorupiaków i miÄ™czaków lub w zakresie rybactwa Å›ródlÄ…dowego”, m.in. uprawa roÅ›lin wieloletnich, w tym uprawa roÅ›lin przyprawowych i aromatycznych oraz roÅ›lin wykorzystywanych do produkcji leków i wyrobów farmaceutycznych.
Wznowienie udzielania powyższych kredytów przewiduje siÄ™ w najbliższym czasie po zabezpieczeniu Å›rodków na ten cel w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
źródło: Gospodarz.pl/KRIR/Małgorzata Ramatowska foto:
pixabay.com