| Autor: redakcja1

Kiedy zbierać zioła?

Zbierając zioła trzeba koniecznie przestrzegać kilku zasad. Dzikie zioła zbieramy w miejscach wolnych absolutnie od wszelkich zanieczyszczeń, z dala od miast, szlaków drogowych, pól uprawnych, fabryk czy innych miejsc mogących zanieczyszczać wodę, powietrze, glebę.

Kiedy zbierać zioła?
Aby zioła leczyły muszą być zdrowe i bezpieczne. Rośliny mające znamiona chorób, czy uszkodzeń szkodników, albo mające różne przebarwienia najlepiej zostawić w spokoju. Kolejną kardynalną zasadą jest aby zbierać zioła tylko te, które dobrze znamy i znamy ich zastosowanie oraz działanie. Zioła, których nie znamy mogą przysporzyć poważnych problemów zdrowotnych, zatruć, a nawet zagrożenia życia. Zbierając zioła nie ścinamy całej rośliny, pozostawiamy tyle, aby roślina swobodnie mogła rosnąć dalej.
 
Wiele ziół jest pomocnych w łagodzeniu i leczeniu przeziębień, czy innych niegroźnych infekcji. Wiele z nich z powodzeniem może zastąpić popularne leki z apteki na infekcje grypopodobne, kłopoty żołądkowe, bóle menstruacyjne, stres itd. Zioła były zbierane przez ludzi od wieków. Stosowane były one nie tylko do celów leczniczych, przyprawowych, ale także do dbania o urodę. Ze świeżych lub suszonych roślin można wyczarować wspaniałe naturalne kosmetyki, maści lecznicze, syropy, soki, nalewki, herbatki, oliwy, maceraty i dziesiątki innych rzeczy, które nie zawierają szkodliwych dodatków.
 
Samodzielne zbieranie ziół to zarazem przyjemne odprężające spacery na łonie natury, połączone z wdychaniem przyjemnych zapachów i unoszących się w powietrzu olejków eterycznych. Mimo dużej przyjemności z takiego obcowania z naturą, alergicy niestety mogą korzystać z tej praktyki w znacznie ograniczonym stopniu, a czasem nawet w ogóle zrezygnować. Na ziołową wyprawę najlepiej jest się wybrać w godzinach porannych, tuż po wyschnięciu rosy. Ziół nie należy zbierać do foliowych torebek. W takich warunkach tracą one wiele ze swoich właściwości. Najlepszy będzie duży płaski koszyk, aby móc układać dość luźno zebrane rośliny.
 
W zbiorze ziół ważne jest też jaką część rośliny chcemy pozyskać, więc zbieranie zależne jest także od pory roku.
  • Zielone części rośliny – nadziemne części roślin, całe pędy roślinne. Najlepszym czasem na ich zbiór jest okres, kiedy znajdują się w pełni rozwoju, pokryte są zdrowymi liśćmi, a na wierzchołku pojawiają się kwiaty w początkowej fazie rozwoju.
  • Kwiaty i kwiatostany – optymalną porą zbioru kwiatów jest początek kwitnienia roślin, kiedy to osiągają najwyższy poziom witalności i zawierają najwięcej składników czynnych.
  • Liście i igły – najlepiej zbierać je na początku wiosny, kiedy są jeszcze młode, jasnozielone.
  • Korzenie – najlepszym czasem pozyskiwania tej części rośliny jest okres po zakończeniu wegetacji – jesienią lub wczesną wiosną, przed rozwinięciem się pączków.
  • Kłącza – zbiera się podobnie jak korzenie – jesienią lub wczesną wiosną.
  • Pączki – te z kolei zbiera się zimą lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się liście, w momencie kiedy są lepkie i aromatyczne.
  • Kora - należy ją zbierać na wiosnę, przed rozwojem liści.
  • Nasiona i owoce – najlepiej zbierać je w chłodny i suchy dzień. Jeśli jest upał, to rano po wyschnięciu rosy, lub przed wieczorem, gdy słońce już tak mocno nie operuje.
Kiedy już zioła zbierzemy to trzeba je wysuszyć. Najlepszym sposobem na suszenie ziół jest suszenie naturalne w cieniu, w suchym przewiewnym miejscu. Ziół nie suszymy w słońcu, w żadnym razie podwieszone w namiotach foliowych czy szklarniach. Pod czas suszenia ziół należy unikać słońca, oraz zapachów, ponieważ zioła łatwo chłoną zapachy z otoczenia. Można jeszcze suszyć w piekarniku – temperatura nie wyższa niż 30-35ºC przy uchylonych drzwiczkach rozłożone na papierze. Jednak ten sposób suszenia łatwo może pozbawić ziołowy susz właściwości. Można jeszcze użyć suszarki do warzyw – sprawdza się w przypadku suszenia owoców. Prawidłowo i dobrze wysuszone zioła zachowują kolor, szeleszczą, a liście bardzo łatwo się łamią.
 
Gdy już wysuszymy zioła to trzeba zadbać o prawidłowe ich przechowania. Zioła nie lubią światła więc należy je przechowywać najlepiej bez dostępu do światła. Te które zawierają olejki eteryczne w szczelnych słoikach, inne w lnianych lub papierowych torbach. W miejscu suchym chłodnym. Prawidłowo przechowywane zioła zachowują swoje właściwości przez okres około roku.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!