| Autor: redakcja1

Uprawa i właściwości lawendy lekarskiej

Lawenda jest ziołem pochodzącym z basenu Morza Śródziemnego. Jak wyjaśnia Monika Słabońska z MODR, lawenda lekarska zwana też lawendą prawdziwą, wąskolistną, w naturalnym środowisku osiąga wysokość 1m, a w Polsce dorasta do kilkudziesięciu centymetrów.

Uprawa i właściwości lawendy lekarskiej

Lawenda lekarska

Laweda posiada wąskie zimnozielone liście, pokryte kutnerem, przy czym łodygi u jej podnóża są zdrewniałe. Z kolei kwiaty tworzą kłosy barwy niebieskiej, fioletowej, różowej i białej. Kwitnie od lipca do sierpnia na stanowiskach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Lubi podłoża piaszczyste, przepuszczalne i wapienne. Cięcia korygujące wykonuje się na wiosnę, przy czym usuwa się przemarznięte części rośliny, co wpływa na jej prawidłowe rozkrzewianie się i uzyskanie zwartego pokrój.

W pierwszym roku po posadzeniu należy skrócić lawendę o połowę, a w kolejnych latach po kwitnieniu usunąć przekwitły kwiatostan wraz z kawałkiem pędu. Jednakże trzeba to wykonywać zaraz po kwitnieniu, gdyż późniejsze cięcie ma negatywny wpływ na roślinę. Natomiast co 2-3 lata można zasilać lawendę dobrze rozłożonym kompostem.

Rozmnaża się ją poprzez nasiona, sadzonki zielne, które są pobrane wczesnym latem i sadzonki zdrewniałe - pobrane wczesną wiosną. Sadzonki ukorzenia się poprzez wsadzenie 10 cm rośliny bez liści w piasku okrywając folią.

Lawenda nadaje się do ogrodu, na balkon czy taras. Doskonale sprawdza się na obwódki, rabaty i żywopłoty. Jako roślina zawiera substancje aktywne m.in. linalol, terpeny, garbniki, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

Poza tym korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, wątroby, ma działanie moczopędne, przeciwgrzybiczne, przeciw bakteryjne, zmniejsza napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Jest również bardzo lubiana przez pszczoły.Tagi:
źródło: