| Autor: redakcja6

Lawendowe Zdroje

Lawenda (Lavandula L.) to należąca do rodziny jasnotowatych wiecznie zielona krzewinka o wonnym zapachu. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, ale coraz częściej spotykana jest w polskim klimacie.

Lawendowe Zdroje
Obecnie na terenie Polski znajduje się kilkanaście plantacji lawendy. Jedną z nich są Lawendowe Zdroje należące do Państwa Pauliny i Bartosza Michalskich. Pomysł na uprawę rośliny o dobroczynnych właściwościach i ozdobnych walorach narodził się w miejscowości Pakszyn położonej pomiędzy Wrześnią, a Gnieznem. Plantacja powstała w 2012 r. Ze względu na wysoki koszt zakupu sadzonek lawendy, właściciele postanowili wyhodować rośliny z nasion. To rozwiązanie okazało się tańsze, lecz bardziej wymagające i trudniejsze. Obecnie na powierzchni 1 ha znajduje się ok.17 tysięcy sadzonek.
 
Lawenda jest rośliną, która potrzebuje podłoża przepuszczalnego i z dużą zawartością wapnia. Konieczne jest także zapewnienie jej miejsca o dużym nasłonecznieniu. Państwo Michalscy uprawiają lawendę na glebie klasy trzeciej. Posiadają 8 odmian, które różnią się barwą kwiatów. Uprawa lawendy nie sprawia im większych trudności, jednak jest bardzo czasochłonna. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie. Konieczne jest wiosenne przycinanie roślin i regularne odchwaszczanie. Zbiór lawendy przypadający na letnie miesiące również odbywa się ręcznie, za pomocą sekatora. Zaletą w uprawie tej rośliny jest jednak fakt, iż posiada ona właściwości bakteriobójcze i nie jest podatna na choroby. Dodatkowo wydziela silny zapach i ma gorzki smak, dzięki czemu nie jest zjadana przez sarny i nie ma konieczności zakładania ogrodzenia wokół plantacji.
 
Lawenda rozkwita w drugiej połowie czerwca, a pełnia jej kwitnienia występuje na przełomie czerwca i lipca. W tym okresie istnieje możliwość zobaczenia pola i wykonania zdjęć w pięknej scenerii. Po ścięciu lawenda ponownie kwitnie pod koniec sierpnia, ale już mniej obficie. Efektem zbioru są urokliwe, fioletowe bukiety, które można zakupić na plantacji. Większość kwiatów jest jednak wiązana w pęczki i suszona w suszarni. Takie bukiety również trafiają do sprzedaży. W ofercie znajdują się także woreczki z suszem oraz proste kosmetyki na bazie lawendy. Produkowane jest tutaj mydło, sól i musujące kule do kąpieli. Właściciele zakupili również destylarkę, na którą otrzymali dofinansowanie z funduszy unijnych, dzięki czemu mogą zajmować się wytwarzaniem olejku i wody lawendowej. Olejek posiada działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Jest jednym z droższych produktów znajdujących się w ofercie Lawendowych Zdrojów. Do jego destylacji konieczne jest użycie dużej ilości świeżych kwiatów. Olejek może być wytwarzany także z lawandyny, która również znajduje się na plantacji Państwa Michalskich. Charakteryzuje się ona większą masą zieloną i pozwala rozwijać produkcję. Pole lawendy wykorzystywane jest także jako plener fotograficzny.
 
Lawenda zachwyca pięknem kwiatów i charakterystycznym zapachem. Wykorzystywana jest w różnego typu dekoracjach, ale ma też wiele innych właściwości. Jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Jej związki aromatyczne działają uspokajająco, łagodzą napicia nerwowe i ułatwiają zasypianie. Natomiast w przypadku znużenia i zmęczenia psychicznego pobudzają aktywność umysłową. Lawenda posiada również właściwości przeciwbólowe. Łagodzi bóle migrenowe głowy, a także bóle mięśniowe. Wykorzystywana jest w aromaterapii oraz do masażu. Oprócz tego ma działanie antyseptyczne. Pomaga przy oparzeniach i zranieniach oraz zapobiega infekcjom. Posiada także właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Stosowana jest również jako przyprawa w kuchni, a substancje zawarte w jej listkach oraz napar z kwiatów lawendy pomagają przy różnych kłopotach z układem trawiennym. Dodatkowo intensywny zapach tej rośliny działa odstraszająco na niektóre owady.
 
Państwo Michalscy chętnie biorą udział w różnego typu targach i imprezach, gdzie na stoiskach promują swoje produkty i uniwersalne właściwości lawendy. Wszystkie wyroby mają dostępne również w Lawendowych Zdrojach w Pakszynie.


Tagi:
źródło: