| Autor: redakcja12

Uprawa ziół w ogródku przydomowym

Większość ogródków przydomowych charakteryzuje się warunkami mikroklimatycznymi i glebowymi sprzyjającymi uprawie ziół: są to tereny osłonięte od silnych wiatrów, dobrze nasłonecznione, mają gleby zazwyczaj pulchne, żyzne, zasobne w próchnicę i wolne od wieloletnich chwastów.

Uprawa ziół w ogródku przydomowym
Przy wyborze stanowiska pod ogródek zielarski musimy pamiętać, że wiele ziół pochodzi ze słonecznych i ciepłych krajów. Należą do nich: bazylia, cząber, kolendra, koper włoski, lawenda, lebiodka, majeranek, melisa, ogórecznik, papryka, rozmaryn, tymianek. Inne, jak: estragon, lubczyk czy rzeżucha — nie są wrażliwe na chłody i mogą rosnąć nawet w półcieniu.

Najlepsza lokalizacja dla naszego ogródka — to teren przy południowej ścianie budynku . Dla stworzenia bardziej dogodnego mikroklimatu od strony północnej ogródka polecamy posadzenie żywopłotu. Do tego celu możemy wykorzystać rośliny jednoroczne, : słonecznik, kukurydzę,  lub wieloletnie: grab, ligustr, irgę lub inne krzewy. Możemy również stosować osłony z takich materiałów, jak drewno (deski, paliki), folia polietylenowa itp. Ważnym  czynnikiem powodzenia ogrodowej uprawy ziół jest właściwe przygotowanie gleby. Musi się ona charakteryzować dostateczną przepuszczalnością, szybko nagrzewać i być bogata w składniki organiczne. Jeśli jest to  glebą ciężka, gliniasta, to możemy poprawić jej strukturę przez przeprowadzenie drenażu przy użyciu piasku, żwiru lub kompostu. Gleby lekkie muszą być wzbogacone próchnicą przez nawożenie organiczne (obornikiem, kompostem, nawozami zielonymi). Większość roślin zielarskich wymaga gleb o odczynie obojętnym, dlatego konieczne jest ich wapnowanie średnio co 3 lata (stosuje się 1,5 – 3 kg wapna lub kredy na 10m2 powierzchni.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!