Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ochrona środowiska i coroczne 4 mld zł

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Polsce funkcjonuje unikalny system finansowania działań na rzecz ochrony środowiska...

W Polsce funkcjonuje unikalny system finansowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poprawy jego jakości w formie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nadzorowanego przez Ministerstwo Środowiska. Obecnie, na wspomniane działania, przeznacza on ponad 4 mld zł rocznie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Funkcjonowanie NFOŚiGW i jego rola w finansowaniu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce to temat jednego z polskich wydarzeń towarzyszących 23. konferencji klimatycznej ONZ (COP23). Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW podkreślił, że Narodowy Fundusz wspiera politykę ekologiczną państwa, angażując zarówno środki własne, jak i fundusze europejskie, a także zagraniczne mechanizmy finansowania ochrony środowiska dostępne w Polsce. Środki rozdysponowywane są przede wszystkim w formie dotacji i preferencyjnych kredytów.

Obecnie Narodowy Fundusz przeznacza około 1,2-1,4 miliarda euro rocznie (połowa z nich to środki unijne, a druga połowa to fundusze własne) na finansowanie projektów środowiskowych. Wśród dofinansowanych projektów znajdują się inwestycje związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, gospodarką wodno-ściekową i gospodarką odpadami, a także projekty z dziedziny mikroelektroniki, takie jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne – mówił prezes Kujda.

Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, podkreślił, że Narodowy Fundusz może być wzorem dla innych państw w zakresie finansowania proekologicznych inwestycji.

Jego działania skutecznie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce. Inwestycje, które dofinansowujemy, służą wszystkim Polakom. To, między innymi, takie projekty, jak ocieplanie szpitali i szkół, czy rozwijanie sieci ciepłowniczych w miastach, aby poprawić jakość powietrza. Chętnie podzielmy się naszym doświadczeniami w tym zakresie z innymi uczestnikami szczytu COP23 – zaznaczył.
 

Szczyt COP23


23. szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP23 odbywa się w Bonn w dniach 6-17 listopada. Prezydencję nad tegoroczną konferencją sprawuje Fidżi. Celem szczytu jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego. Ostatecznie mają być one przyjęte podczas COP24 w Katowicach, w grudniu 2018 r. Polskiej delegacji w Bonn przewodniczy prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl