| Autor: redakcja12

Zagroda edukacyjna - nowe możliwości i niezliczone korzyści

Od kilku lat funkcjonują w Polsce zagrody edukacyjne. Tworzone są często w istniejących gospodarstwach agroturystycznych, bądź też powstają wraz z nimi. Względy ekonomiczne motywują właścicieli gospodarstw agroturystycznych do poszerzenia swej oferty o działalność edukacyjną. Jest to bowiem dodatkowy dochód, zwłaszcza poza sezonem.

Zagroda edukacyjna - nowe możliwości i niezliczone korzyści
Niekiedy jest to również misja. Stwarza bowiem możliwość przybliżenia dzieciom i młodzieży naturalnego środowiska gospodarstwa wiejskiego, przekazania wiedzy na temat pochodzenia żywności i sposobu jej wytwarzania. Zagrody edukacyjne mogą byś tworzone jako samodzielne podmioty, bez świadczenia usług hotelowych czy gastronomicznych. Zaplecze do działalności edukacyjnej mogą stanowić różnego rodzaju budynki gospodarcze; stodoły, obory, stajnie, szopy, spichlerze itp., a także budynki do przetwórstwa jak: młyny, domowe piekarnie itp. Dobre warunki tworzy też położenie gospodarstwa, posiadanie sprzętu rolniczego i obecność zwierząt w gospodarstwie.
 
Aby zagroda mogła funkcjonować należy przygotować program a następnie zaprezentować go podczas warsztatów, pokazów, szkoleń, czy zielonych szkół. W ramach zajęć mogą odbywać się warsztaty przetwarzania zboża z pieczeniem chleba, uprawy poletek, warsztaty zielarskie, czy lekcje przyrody na łonie natury.
 
Zajęcia edukacyjne mogą przynieść korzyści zarówno rolnikom jak i uczestnikom. Szkoły zyskują urozmaicony proces kształcenia poprzez prowadzenie zajęć praktycznych. Zajęcia w zagrodach realizowane są w ramach programów szkolnych i pozaszkolnych a także stanowią atrakcję turystyczną dla rodzin z dziećmi.
 
Pobyt w gospodarstwie daje możliwość poznania wielu dawnych zawodów: młynarza, garncarza, kowala, a także pszczelarza i rolnika. Zajęcia w zagrodach edukacyjnych sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dziecka oraz rozwijają wiele zmysłów. Korzyści ma także rolnik. Jest to dla niego dodatkowe źródło dochodu, okazja do spotkania z potencjalnym konsumentem oraz satysfakcja z trudu włożonego w pracę w gospodarstwie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!