| Autor: redakcja1

Ujemne saldo w polskim handlu zagranicznym śrutami roślin oleistych pogłębiło się

W pierwszej połowie 2015 r. ujemne saldo w polskim handlu zagranicznym śrutami roślin oleistych pogorszyło się o 17,4 mln EUR w odniesieniu do porównywalnego okresu 2014 r. do minus 392,4 mln EUR. Wzrosła wartość importu oraz zmalała eksportu - podaje FAMMU/FAPA.

Ujemne saldo w polskim handlu zagranicznym śrutami roślin oleistych pogłębiło się

Import śrut oleistych do Polski

W pierwszej połowie 2015 r. wartość importu śrut roślin oleistych do Polski wzrosła do 484,2 mln EUR względem 477,8 mln EUR rok w porównywalnym czasie rok wcześniej, a kontyngent zakupów z 1,448 mln ton do 1,535 mln ton. W strukturze towarowej przywozu tradycyjnie dominowała śruta sojowa - 85% w ujęciu wartościowym i 68% w ilościowym.
 
Drugie miejsce wartościowo, choć  trzecie ilościowo zajmowała śruta słonecznikowa - 8% i 14%. Od 2009 r. należałoby odnotować wzrost jej roli, tj. ilości oraz udziału w ogólnym imporcie śrut, m.in. w wyniku stosunkowo niskich cen. Udział pozostałych śrut był nieznaczny, jakkolwiek od 2012 r. zwiększyła się rola śruty palmowej.
 
W analizowanym okresie sprowadzono więcej o 28% do 252,4 tys. ton śruty palmowej za 26,2 mln EUR. Pochodziła ona z Malezji - 77% udział oraz Indonezji - 23%. Stanowiła ona 16% udział w odniesieniu do całego wolumenu importowanych śrut z uwagi na konkurencyjną cenę w imporcie, która była w granicy 103,9 EUR/t. Producenci poszukują tańszych zamienników względem tradycyjnych śrut. Najprawdopodobniej ta śruta z powodu na najkorzystniejszą cenę w dużej ilości była wykorzystywana jako biomasa w celach energetycznych.

Import śruty sojowej

Wartość zakupów śruty sojowej w pierwszej połowie 2015 r. zwiększyła się w odniesieniu do poprzedniego roku o 4% do 412,3 mln EUR, przy 13% zwyżce ich kontyngentu do 1,041 tys. ton. Średnia jednostkowa wartość celna w imporcie śruty sojowej była o 9% niższa i wyniosła 396 EUR/t.
 
Największy udział w dostawach śruty sojowej do Polski miała Argentyna - 55% wolumenu dostaw, a śruta z tego kierunku, bez uwzględnienia frachtu, była jedną z tańszych, bo w granicy 391 EUR/t. Podobnie jak w latach 2009-2013 przyczyn należy upatrywać w sporej zwyżce przerobu soi w Argentynie, co wpłynęło na podaż eksportową z tego kraju. Na drugim miejscu znalazł Paragwaj - 13%, a zakupy u tego trzeciego producenta w Ameryce Południowej wzrosły bardzo dynamicznie wobec porównywalnego okresu 2014 r.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!