| Autor: deprezes

Materiał siewny rzepaku ozimego

Sukces uprawy rzepaku ozimego jest przede wszystkim efektem starannej agrotechniki i intensywnej hodowli jakościowej. Firmy nasienne stale dostarczają na rynek nowe rozwiązania zwiększające wydajność odmian, co bezpośrednio przekłada się na optymalizację budowanego przez rośliny plonu. Warunki środowiskowe, przede wszystkim klimatyczne zmieniają się. Ostatnio często mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi.

Materiał siewny rzepaku ozimego
Materiał siewny rzepaku ozimego
        Meteorolodzy przestrzegają, iż tego typu zjawiska będą się nasilać. Firmy hodowlane koncentrują swe prace przede wszystkim na zwiększeniu wydajności odmian. Oferowane przez koncerny mają charakteryzować się wysokim i stabilnym plonem o bardzo dobrych parametrach handlowych. Osiąganie tych celów musi być maksymalnie uniezależnione od warunków pogodowych. Wyhodowane odmiany mają zapewnić rolnikowi uzyskanie satysfakcjonujących wyników produkcyjnych w różnych warunkach,także, a może przede wszystkim i tych stresowych. Producenci rolni coraz częściej wybierając do uprawy nowe odmiany rzepaku kierują się nie tylko ich wysoką plennością, ale także i stabilnością plonowania.

        Jak wiadomo, proces hodowli roślin jest  skomplikowany, pracochłonny i drogi. Hodowla podlega zasadom statystyki matematycznej, a dla osiągnięcia postępu hodowlanego niezbędny jest również łut szczęścia. Im szerszy dostęp do puli genowej mają naukowcy pracujący nad nowymi odmianami, tym stworzenie odmian o określonych, pożądanych cechach ma większe szanse na realizację. Dysponując olbrzymią bazą linii wsobnych i mieszańców F1 szybciej uzyska się oczekiwany efekt. Poza tym duże, międzynarodowe koncerny korzystają z wielu niedostępnych dla małych firm nowoczesnych, zaawansowanych narzędzi. Na przykład wykorzystanie markerów genetycznych jest w stanie znacznie skrócić cały proces powstawania odmiany. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!