| Autor: redakcja1

Dobre prognozy plonów słonecznika w UE

W marcu br. jednostka ds. monitorowania plonów w UE opublikowała prognozy plonów na bieżący rok najważniejszych upraw w tym: rzepaku oraz słonecznika.

Dobre prognozy plonów słonecznika w UE

Dobra kondycja ozimin


Jak podaje FAMMU/FAPA, MARS opublikował prognozy dla ozimin w UE, które są zasadniczo w dobrej kondycji i dobrze się rozwijają za sprawą łagodnej zimy. Od lutego br. susza dotknęła południową Hiszpanię i Portugalię, a północne Włochy, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę nadmiar opadów. Kraje we wschodniej Europie, jak Ukraina, Białoruś, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia oraz Turcja doświadczyły wyjątkowo łagodnego zakończenia zimy, a więc doszło do rozhartowania roślin, co czyni je wrażliwymi na ewentualne przymrozki.

Plony i zbiory rzepaku

KE przewiduje w br. przeciętne plony rzepaku na 3,31 t/ha względem 3,25 t/ha rok wcześniej, co daje spadek o 1%. Oznacza to 3,4% zwyżkę w odniesieniu do średniej z ostatnich 5 lat. Jeżeli areał rzepaku byłby w 2016 roku w granicy 6,73 mln ha (wg Short-Term Outlook), wtedy zbiory rzepaku w br. wyniosłyby 22,3 mln ton. Najwyższe plony może osiągnąć: Belgia – 4,51 t/ha, Niemcy – 4,04 t/ha, Dania – 3,80 t/ha, Wielka Brytania – 3,68 t/ha, Francja – 3,46 t/ha.
 

Plony słonecznika
 

Plony słonecznika KE szacuje na 1,95 t/ha w stosunku do 1,74 t/ha rok wcześniej, czyli o 12%. W związku z tym jest to 2,6% wzrost wobec średniej z ostatnich 5 lat. Najwyższe plony może osiągnąć: Chorwacja – 2,62 t/ha, Austria – 2,61 t/ha, Węgry oraz Grecja – po 2,53 t/ha.


 Tagi:
źródło: