| Autor: redakcja1

Prognozy światowych zbiorów soi w sezonie 2013/2014

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), w stosunku do raportu z końca listopada 2013 roku podwyższono prognozy zbiorów i zużycia soi w sezonie 2013/14 - podaje Bank BGŻ.

Prognozy światowych zbiorów soi w sezonie 2013/2014
W związku z tym, całkowite zbiory soi na świecie w sezonie 2013/14 prawdopodobnie wyniosą 288 mln t. Oznacza to wzrost o 3 mln t w odniesieniu do szacunków przedstawionych w końcu listopada, a także to o 17,5 mln t więcej niż w sezonie poprzednim, czyli zwyżka wynosi 6%. Największy wzrost zbiorów spodziewany jest w Brazylii i Argentynie po 11% w relacji rocznej.
 
W przypadku Brazylii, oczekuje się produkcji na poziomie 90,3 mln t, przez może stać się największym światowym producentem soi w tym sezonie przed Stanami Zjednoczonymi, gdzie zebrano 89,5 mln t surowca, tj. o 8% więcej w ujęciu rocznym.
 
Produkcja soi w Argentynie w bieżącym sezonie może wynieść 54,5 mln t. Zdaniem MRZ, wynikać to będzie zarówno większego obszaru zasiewów oraz ze spodziewanych powyżej średniej plonów.
 
Również prognozy globalnego zużycia soi zostały skorygowane w górę o 3 mln t. Jak wynika z danych, mają one wzrosnąć o 6% do rekordowego poziomu 285 mln t. Stanie się tak za sprawą dużego popytu na soję przede wszystkim z Brazylii i Chin.
 
MRZ oczekuje, że światowe zapasy soi na koniec sezonu 2013/2014 będą większe niż w sezonie poprzednim. Poprawi się także wskaźnik zapasów do zużycia dla światowego rynku soi w porównaniu z sezonem wcześniejszym – podkreśla Bank BGŻ.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!