| Autor: redakcja1

Rosną ceny olejów roślinnych i tłuszczów na świecie

Opracowany przez FAO indeks światowych cen olejów i tłuszczów w maju bieżącego roku przyjął wartość 154,1 punktów. W związku z tym, w tym miesiącu średnie ceny tych produktów były o ponad 54% wyższe od średniej z lat 2002-2004. W odniesieniu do kwietnia indeks wzrósł o 3,9 pkt - 2,6% - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Rosną ceny olejów roślinnych i tłuszczów na świecie

Wzrost cen olejów roślinnych na świecie

W kierunku wzrostu wartości indeksu oddziaływały m.in. zwyżki cen oleju palmowego, wywołane niepokojami o rozwój zjawiska pogodowego El Nino, które może niekorzystnie wpłynąć na wielkość produkcji w Azji Południowo-Wschodniej.

 

Jednocześnie zwiększyły się ceny oleju sojowego w wyniku większego popytu importowego, zgłaszanego m.in. przez Chiny. Odnotowano również wyższe ceny oleju słonecznikowego oraz rzepakowego, czemu sprzyjała mniejsza od spodziewanej dostępność wysyłkowa tych produktów.
 

Mimo zwyżki wartości indeksu globalnych cen olejów i tłuszczów w maju, w dalszym ciągu kształtuje się on na znacznie mniejszym poziomie niż przed rokiem o 21% - 41 punktów.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!