| Autor: redakcja1

Subsydia za produkcję soi zamiast kukurydzy

Największa chińska prowincja oferuje rolnikom subsydia za produkcję soi zamiast kukurydzy. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, wsparcie to ma na celu obniżenie obszaru upraw kukurydzy.

Subsydia za produkcję soi zamiast kukurydzy
Chiny borykają się z wysoką podażą kukurydzy, spowodowaną m.in. sporymi zapasami z rządowych rezerw, które są uwalniane na krajowy rynek. Jak wynika z przewidywań chińskiego centrum ds. zbóż i oleistych, subsydia wpłyną na dodatkowe przeznaczenie 433 tys. hektarów pod uprawę soi.
 
Chiny stawiają sobie za cel wzrost areału upraw soi w okresie do 2020 roku o 37% do 18,9 mln ton z przewidywanych w tym sezonie 12,5 mln ton. Dalej jednak taki poziom zbiorów będzie znacznie poniżej zapotrzebowania kraju. Chiny są liczącym się importerem soi. Wwóz tego gatunku w przyszłym roku jest przewidywany na 86 mln ton.
 
Jak wynika z oficjalnych źródeł, w obecnym sezonie Chiny zbiorą 201,5 mln ton kukurydzy, a więc o 2,3% mniej w porównaniu z poprzednim sezonem. Szacowany jest spory wzrost zużycia kukurydzy – o 12% do 199 mln ton, z czego 60% będzie stanowiło zużycie na cele paszowe. Prognozowana jest obniżka chińskiego przywozu kukurydzy - o 1 mln ton w skali sezonu do 2,2 mln ton, co oznacza zniżkę o 69%.


Tagi:
źródło: