| Autor: redakcja1

USA nałożyło cła antydumpingowe na import hiszpańskich czarnych oliwek stołowych

Copa i Cogeca wyraziły w Brukseli ubolewanie z powodu ogłoszenia przez USA nałożenia środków antydumpingowych na przywóz hiszpańskich czarnych oliwek stołowych, twierdząc, że działanie to jest nieuzasadnione.

USA nałożyło cła antydumpingowe na import hiszpańskich czarnych oliwek stołowych
Amerykański departament handlu ma przedstawić wstępne ustalenia odnośnie poziomu ceł wyrównawczych ok. 15 września, a wstępne cła antydumpingowe do 29 listopada. Copa i Cogeca ostrzegają o nielegalności tego środka. Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział, że nałożenie ceł nie jest uzasadnione i stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla innych sektorów objętych wspólną polityką rolną.
 
- Hiszpańskie czarne oliwki stołowe są tak konkurencyjne głównie ze względu na niesamowite wysiłki poczynione przez producentów na rzecz ograniczenia kosztów produkcji i inwestycje w przełomową technologię. Spółdzielnie również pomagają rolnikom w zwiększeniu wydajności, gdyż świadczą im usługi przy zastosowaniu korzyści skali. Co więcej, wsparcie w ramach WPR jest dozwolone na zasadach WTO i dlatego nie stwierdzono żeby zakłócało konkurencję. Nałożenie takich środków jest nie do przyjęcia, zwłaszcza w sytuacji, w której większość krajów dysponuje jakiegoś rodzaju systemem wsparcia - podkreślił.
 
Copa i Cogeca wystosowały w związku z tym apel do Komisji o poważne podejście do tematu, a nawet o wszczęcie postępowania, a jeśli to konieczne, do złożenia skargi przed Światową Organizacją Handlu (WTO).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!