Amerykański departament handlu ma przedstawić wstępne ustalenia odnośnie poziomu ceł wyrównawczych ok. 15 września, a wstępne cła antydumpingowe do 29 listopada. Copa i Cogeca ostrzegają o nielegalności tego środka. Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział, że nałożenie ceł nie jest uzasadnione i stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla innych sektorów objętych wspólną polityką rolną.
- Hiszpańskie czarne oliwki stołowe są tak konkurencyjne głównie ze względu na niesamowite wysiłki poczynione przez producentów na rzecz ograniczenia kosztów produkcji i inwestycje w przełomową technologię. Spółdzielnie również pomagają rolnikom w zwiększeniu wydajności, gdyż świadczą im usługi przy zastosowaniu korzyści skali. Co więcej, wsparcie w ramach WPR jest dozwolone na zasadach WTO i dlatego nie stwierdzono żeby zakłócało konkurencję. Nałożenie takich środków jest nie do przyjęcia, zwłaszcza w sytuacji, w której większość krajów dysponuje jakiegoś rodzaju systemem wsparcia - podkreślił.
Copa i Cogeca wystosowały w związku z tym apel do Komisji o poważne podejście do tematu, a nawet o wszczęcie postępowania, a jeśli to konieczne, do złożenia skargi przed Światową Organizacją Handlu (WTO).