| Autor: redakcja1

Wysokie prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej

Jak wynika z lutowego raportu USDA, globalne zbiory soi w sezonie 2014/2015 zostały podniesione z 314,4 mln t do 315,1 mln t.

Wysokie prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej

Zbiory soi

Korekty dotyczyły m.in. Chin, dla których skorygowano w górę przewidywania z 11,8 mln t do 12,4 mln t. Zwiększono też prognozy argentyńskich zbiorów o 1 mln t do 56 mln t, a za to obniżono w Brazylii o 1 mln t do 94,5 mln t, co przy utrzymaniu niezmienionych przewidywań dla Paragwaju wynoszących 8,5 mln t oznacza, że w Ameryce Południowej nadal oczekiwana jest rekordowo wysoka produkcja soi wiosną 2015 roku.

 

Jeżeli zatem prognozy się sprawdzą, to globalne zbiory soi w tym sezonie będą o 11% - 31 mln t większe niż w minionym. Przy uwzględnieniu zapasów początkowych w granicy 66,3 mln t, światowa podaż soi wyniesie 381 mln t i będzie o 12% większa w ujęciu rocznym - podaje Bank BGŻ.

Żużycie soi

Eksperci USDA przewidują, że zużycie soi w skali globalnej w bieżącym sezonie przekroczy 288,5 mln t i będzie wyższe o 6% - 16 mln t. Zapasy soi na koniec sezonu wyniosą 89,3 mln t w odniesieniu do 66,3 mln t w sezonie poprzednim. W przypadku spożycia relacja ta wynosząca 30,9% będzie większa niż w sezonie minionym kiedy było to 24,2%. Oznacza to, że w tym sezonie są fundamentalne podstawy do mniejszych cen soi w ujęciu rocznym.

 

Z drugiej strony, ostatnie lata pokazały, że czasem mimo teoretycznie sporej podaży surowców rolnych, dostawy kierowane na rynek są mniejsze od oczekiwanych. Wpływ na to mogą mieć chociażby uwarunkowania polityczne, problemy logistyczne czy powstrzymywanie się producentów ze sprzedażą, na co przykładem może być sytuacja na unijnym rynku rzepaku w sezonie 2014/2015.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!