| Autor: redakcja1

Wzrost cen rzepaku

Mimo oczekiwanych większych zbiorów rzepaku w Europie i na świecie w lipcu jego ceny w portach europejskich były większe niż przed rokiem.

Wzrost cen rzepaku
W lipcu za rzepak płacono 417 USD/t (cif Hamburg), czyli więcej o 3% niż przed miesiącem i o 6% niż przed rokiem. Olej rzepakowy kosztował 846 USD/t (fob ex-mill Holandia) i był o droższy 4% niż przed miesiącem i o 11% niż przed rokiem. Cena śruty rzepakowej wyniosła 221 USD/t (fob ex-mill Hamburg) i była mniejsza o 10% niż przed miesiącem i o 12% niż przed rokiem.
 
W sierpniu kontynuowana była zwyżka cen rzepaku i oleju rzepakowego na rynku europejskim, a ceny śruty rzepakowej nadal malały. Za rzepak płacono 427 USD/t, tj. o 2% więcej niż w sierpniu poprzedniego roku, za olej rzepakowy o 7% do 875 USD/t, a za śrutę rzepakową mniej o 5% do 217 USD/t.
 
Jak zauważają Ewa Rosiak i Magdalena Bodył z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny skupu rzepaku z tegorocznych zbiorów na rynku krajowym są niższe niż przed rokiem. W lipcu, w którym wg notowań GUS skupiono 407 tys. ton rzepaku, czyli o 9% mniej niż przed rokiem, przeciętna cena skupu wyniosła 1519 zł/t i była o 4% niższa niż w lipcu poprzedniego roku.
 
W sierpniu, wg notowań MRiRW wyniosła 1572 zł/t i była o 3% niższa niż przed rokiem. Mniejsze też są ceny zbytu śruty rzepakowej, ale wyższe są ceny zbytu oleju rzepakowego. W sierpniu zakłady tłuszczowe sprzedawały olej rzepakowy rafinowany niekonfekcjonowany po 3471zł/t, a zatem drożej o 5%, a śrutę rzepakową po 774 zł/t, tj. 8% taniej niż w sierpniu poprzedniego roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!