Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jabłka o 25% tańsze niż przed rokiem

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena skupu jabłek...

Według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena skupu jabłek deserowych wczesnych w sierpniu br. w kraju wyniosła 1,11 zł/kg i była o 25 proc. mniejsza niż w porównywalnym okresie przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny jabłek w Polsce

Jak zaznacza Bank BGŻ BNP Paribas, była to najniższa cena jabłek deserowych jeżeli chodzi o sierpień od co najmniej 2004 r. Były to nawet ceny mniejsze, co prawda tylko o 0,01 zł/kg w stosunku do przeciętnego poziomu w sierpniu 2014 r., a więc po wprowadzeniu przez Rosję embarga na przywóz owoców i warzyw z Polski.
 
Notowana zniżka cen jest poniekąd kontynuacją tendencji, którą można obserwować od początku br. Ceny skupu jabłek w maju, czerwcu i lipcu br. notowały również niskie poziomy, także nieobserwowalne od co najmniej 2004 r.
 
Niemniej jednak analizując notowania tygodniowe MRiRW można zauważyć, że cena jabłek deserowych w sierpniu br. systematycznie malała. Pod koniec miesiąca (30.08) ukształtowała się w granicy 0,87 zł/kg, czyli to o 27 proc. mniejszej niż w pierwszym tygodniu tego miesiąca. Ceny jabłek wydają się być pod presją rosnącej podaży na rynku krajowym.
 
Tym bardziej, że zarówno GUS, jak i TRSK przewidują wzrost produkcji jabłek w kraju w stosunku do roku poprzedniego - odpowiednio o 10 i 4 proc. Na niższy poziom cen, oprócz większej podaży ze zbiorów w 2016 r., mogła mieć również wpływ podaż jabłek ze zbiorów zeszłorocznych, w tym głównie w lipcu. Z danych WAPA wynika, że na początku lipca zapasy jabłek w Polsce wynosiły 59 tys. t i były o 97 proc. większe niż przed rokiem.
 
Niższe w odniesieniu do roku poprzedniego były też ceny jabłek do przetwórstwa. Z notowań MRiRW wynika, że cena skupu tych owoców w sierpniu br. wyniosła 0,27 zł/kg (cena loco zakład) w stosunku do 0,35 zł/kg w porównywalnym okresie przed rokiem - zniżka o 23 proc. w skali roku. Na mniejsze ceny jabłek przemysłowych, oprócz wysokiej podaży na rynku krajowym, przekłada się również sytuacja popytowo-podażowa na rynku zagęszczonego soku jabłkowego.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rusza pomoc dla producentów owoców planujących wycofać owoce z rynku
 • Rusza pomoc dla producentów owoców planujących wycofać owoce z rynku

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, iż na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. uruchamia dla producentów owoców kolejny mechanizm WPR "Dalsze...
 • Ceny jabłek w górę
 • Ceny jabłek w górę

  Już teraz niektóre odmiany jabłek takie jak Szara Renta/Boskop, Cortland czy Lobo sprzedawane są, w ofercie hurtowej, w cenie mandarynek czyli od 3,5 do 4,5 zł za kilogram.
 • Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych
 • Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych

  Polska produkuje 175 mld sztuk papierosów i 27 tys. ton innych wyrobów tytoniowych, co daje jej drugie miejsce w Europie. Szybki rozwój sektora powoduje, że już w 2018 roku może wyprzedzić...
 • Rosyjskie embargo
 • Rosyjskie embargo

  7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu do Federacji Rosyjskiej niektórych produktów rolnych pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2015 r. władze rosyjskie...
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponował wprowadzenie regulacji umożliwiających późniejsze stosowanie nawozów w terminach innych niż terminy wskazane w załączniku do rozporządzenia.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl