| Autor: redakcja6

Rynek jabłek. Ceny jabłek deserowych i przemysłowych

Jak podaje Bank BGŻ, w pierwszej połowie listopada, wyhamował obserwowany od trzech lat spadek cen jabłek na rynku krajowym. W połowie jedenastego miesiąca odnotowano nawet nieznaczny wzrost cen tych owoców.

Rynek jabłek. Ceny jabłek deserowych i przemysłowych

Ceny jabłek w Polsce

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w dniach od 17 do 18 listopada 2014 roku, cena jabłek netto w skupie wzrosła o 3% w porównaniu do początku tego miesiąca i wyniosła 0,72 zł/kgZdaniem ekspertów, w kolejnych tygodniach spodziewany jest dalszy wzrost cen tych owoców. Jednak ze względu na wyższą podaż, wzrosty te mogą być zdecydowanie niższe wobec sezonów poprzednich. 

Zapasy jabłek w Polsce

Sporo zależeć będzie od tempa uwalniania zapasów jabłek, które prawdopodobnie w bieżącym sezonie są niższe niż w sezonie 2013/2014. Według Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, obecnie w krajowych przechowalniach może znajdować się rekordowo wysoka ilość tych owoców - około 1,8 mln ton jabłek.

Eksport jabłek z Polski

Na wzrost zapasów przyczynia się osłabienie eksportu jabłek z Polski. Według danych Eurostatu, we wrześniu bieżącego roku do krajów trzecich wyeksportowano z naszego kraju 6,7 tys. ton jabłek, czyli o 39% mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
 
Podobnie jak w sierpniu, największe ilości polskich jabłek trafiły do Białorusi i Kazachstanu, odpowiadając za wolumen eksportu do krajów poza Unię Europejską. Oznacza to wywóz do tych państw na poziomie 93% i 382% odpowiednio.

Przetwórstwo wpływa na ceny jabłek

Jak podaje Bank BGŻ, bardzo prawdopodobne, iż duży wpływ na ceny jabłek deserowych wywarła sytuacja na rynku zagęszczonego soku jabłkowego. Owoce te podrożały znacznie w listopadzie bieżącego roku wobec notowań październikowych.
 
Z danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w trzecim tygodniu listopada za kilogram jabłek zakłady przemysłowe płaciły średnio 0,27 zł, podczas gdy 2 tyg wcześniej o 22% mniej. Na wzrosty cen wpływały także podwyżki cen koncentratu jabłkowego na rynkach europejskich.
 
Jak podaje Foodnews, w połowie listopada bieżącego roku cena ZSJ zwiększyła się o 150 euro/tonę i wyniosła 0,80 euro/kg. Eksperci podejrzewają, że przyczyną tego wzrostu może być wzrost popytu na europejski koncentrat ze strony USA. Ograniczenie dostaw z Chin i relatywnie wysokie ceny koncentratu chińskiego wpłynęły na zwiększenie eksportu tego produktu z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych w okresie pierwszych ośmiu miesięcy tego roku. Wywóz wzrósł bowiem o 8,4% w relacji rocznej oraz o 91% wobec analogicznego okresu roku poprzedniego i ukształtował się na poziomie 10,4 tys. ton.
 
Ponadto wpływ na wzrost cen mogło mieć ograniczenie dostaw koncentratu z Ukrainy do państw członkowskich na początku bieżącego sezonu. Według Eurostatu, w miesiącach lipiec-sierpień łącznie zmniejszył się on o 63% w relacji rocznej przerywając odnotowywaną od dłuższego czasu tendencję wzrostową.


Tagi:
źródło: