| Autor: redakcja1

Ceny malin do przetwórstwa w tendencji spadkowej

W pierwszej połowie lipca 2014 roku ceny malin skierowane do przetwórstwa w krajowym skupie ulegały zniżkom – informuje Bank BGŻ.

Ceny malin do przetwórstwa w tendencji spadkowej
Jak wynika z danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa w dniach 14-15 VII 2014 roku cena skupu w zakładach przetwórczych (loco zakład) za maliny klasy II wynosiła 3,50zł/kg i za maliny klasy I - 4,00 zł/kg co było odpowiednio o 27 i 20% taniej niż przed tygodniem. Obniżka była na tyle duża, że ceny osiągnęły poziom mniejszy w odniesieniu do tego samego czasu w roku minionym o około 20% - informują analitycy BGŻ.
 
Przyczyną spadków cen w obrębie sezonu mógł być wzrost krajowej podaży malin. Po dość nieudanym pod względem produkcyjnym 2013 roku, szacuje się, że produkcja malin w Polsce wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego, choć w nieznacznym stopniu. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB przewiduje, że przyrost ten może wynieść niemal 1% do poziomu 122 tys. ton. Przy realizacji założeń byłaby to jednak produkcja o niemal 5% mniejsza w porównaniu do 2012 roku, kiedy odnotowano rekordowe zbiory wynoszące 128 tys. ton.
 
Większy wpływ na kształtowanie się cen może mieć z kolei sytuacja za granicą. Najnowsze szacunki zbiorów malin w Serbii mówią bowiem o mniejszych niż się wcześniej spodziewano uszkodzeniach plantacji po tegorocznej powodzi w tym kraju. Jak wynika z informacji Foodnews, tegoroczna produkcja malin serbskich może wzrosnąć wobec roku 2013 o 15-20% i wynieść 70-80 tys. ton. Pojawienie się większej ilości malin serbskich na rynku mogło przełożyć się na zniżkę cen na rynku europejskim, gdyż zebrano już tam ponad 50% malin.
 
Malejące ceny można było obserwować także na rynku malin mrożonych. Cena mrożonek serbskich (Willamette IQF) na przestrzeni pierwszej połowy lipca tego roku zmniejszyła się o 4,5% do poziomu 2,1 euro/kg. Wciąż jednak był to o 11% większy poziom w odniesieniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jeśli chodzi o mrożone maliny z Polski - Polana, również można było obserwować spadek cen. W pierwszych dwóch dekadach lipca ceny zmalały o 5% do 1,90 euro/kg.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!