| Autor: redakcja1

Chiny czołowym wytwórcą jabłek. W tym sezonie zbiory przekroczą 43 mln ton

Zbiory jabłek w Chinach w sezonie 2016/2017 szacuje się na 43,5 mln ton, to jest o 2% więcej wobec poprzedniego sezonu.

Chiny czołowym wytwórcą jabłek. W tym sezonie zbiory przekroczą 43 mln ton
Całkowita powierzchnia upraw sadów jabłoniowych w Chinach to 2,34 mln ha, a dominującą w uprawie jest odmiana Fuji z 70% udziałem w chińskich zbiorach. Jabłka to najpopularniejszy w Chinach owoc z bardzo długą tradycją w konsumpcji. Okazuje się, że w zeszłym sezonie w przechowalniach magazynowane było 12 mln ton tej odmiany.
 
Według FAMMU/FAPA, w tym sezonie Chińczycy spodziewają się rekordowego kontyngentu wysyłki jabłek poza granicę. Chociaż w odniesieniu do łącznego wolumenu zbiorów eksport jabłek jest bardzo mały i corocznie kształtuje się na poziomie 750,0 tys. ton, gdyż reszta zbiorów spożywana jest na lokalnym rynku. Wstępne dane dotyczące tegosezonowego wywozu to nawet 1,5 mln ton. Chińskie jabłka kierowane są przede wszystkim na rynki azjatyckie oraz na rynek rosyjski, zwłaszcza po wprowadzonym embargo na unijne produkty.
 
Spore ilości jabłek trafiają także corocznie do przetwórstwa – tu prawie w 100% w postaci koncentratu soku jabłkowego. W sezonie 2016/2017 będzie to 4,4 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!