Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Polska króluje na unijnym rynku jabłek

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Polska jest największym producentem i eksporterem jabłek w UE. Co trzeci wyprodukowane w Unii...

Polska jest największym producentem i eksporterem jabłek w UE. Co trzeci wyprodukowane w Unii jabłko i blisko co drugie eksportowane ze Wspólnoty ma polski rodowód.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W ciągu ostatnich 10 sezonów (2007/08 – 2016/17) produkcja jabłek w Polsce zwiększyła się niemalże trzykrotnie, według danych GUS osiągając 3,6 mln t, a według TRSK ponad 4 mln t. Jednocześnie w całej UE produkcja tych owoców zwiększyła się jedynie o około 30%. Według danych WAPA w omawianym okresie nasz udział w unijnej produkcji jabłek zwiększył się z 12% w sezonie 2007/08 do 35% w sezonie 2016/17.
 
Zdaniem ekspertów BGŻ BNP Paribas, blisko połowa, bo około 46% wyprodukowanych w Polsce jabłek trafia do produkcji zagęszczonego soku jabłkowego, którego jesteśmy drugim na świecie, największym eksporterem (po Chinach). W ciągu ostatnich 10 lat produkcja ZSJ zwiększyła się ponad dwukrotnie i według szacunków IERiGŻ w sezonie 2016/17 wyniosła około 300 tys. t. Około 87% wyprodukowanego w naszym kraju ZSJ przeznaczona jest na eksport, głównie do krajów UE.
 
Blisko jedna czwarta wyprodukowanych w Polsce jabłek kierowana jest na eksport. Jesteśmy największym unijnym eksporterem tych owoców. Według danych Eurostat w ciągu ostatnich 10 sezonów wolumen wywozu jabłek z naszego kraju zwiększył się ponad trzykrotnie i w sezonie 2015/16 wyniósł 985 tys. t, zaś w ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego sezonu wyeksportowano 737 tys. t. Nadal jednak nie udało nam się osiągnąć poziomu eksportu sprzed wprowadzenia rosyjskiego embargo, kiedy to eksportowaliśmy ponad 1,12 mln t tych owoców (sezon 2013/14).
 
Według danych IERiGŻ około 20% jabłek trafia do konsumpcji bezpośredniej. Warto jednak zaznaczyć, że krajowe spożycie jabłek w gospodarstwach domowych maleje i obecnie nie przekracza 13 kg/os rocznie, podczas gdy jeszcze 10 lat temu wynosiło ponad 17 kg/os.
 
Według prognoz Komisji Europejskiej produkcja jabłek w UE do 2026 r. wzrośnie z 12,3 mln t do 13,5 mln t. Największy wzrost poziomu produkcji przewidywany jest w przypadku Polski. Jednocześnie maleje spożycie świeżych jabłek i w 2026 r. szacuje się, że wyniesie około 7,2 mln t. Spadek konsumpcji świeżych jabłek, przy jednoczesnym wzroście produkcji oznacza, że większa ich ilość trafi do przetwórstwa i na eksport. Nadal unijni eksporterzy odczuwają skutki wprowadzenia rosyjskiego embargo, jednak skłania ich to do poszukiwania nowych rynków zbytu. W związku z tym przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10-ciu lat unijny eksport wzrośnie o 25% i ukształtuje się na poziomie około 2,1 mln t. Z kolei do przetwórstwa w 2026 r. przeznaczonych zostanie ponad jedna trzecia wyprodukowanych jabłek.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl