| Autor: redakcja1

Eksport jabłek z Polski w sezonie 2012/2013

Zgodnie z danymi Eurostatu, eksport polskich jabłek w sezonie 2012/2013 ukształtował się na rekordowym poziomie wynoszącym 1,2 mln ton – informuje Bank BGŻ.

Eksport jabłek z Polski w sezonie 2012/2013
W związku z tym, aż 60% tej wielkości trafiło na rynek rosyjski, przy czym odnotowano wzrost w ujęciu rocznym o 70%. Natomiast o 155% (210 tys. ton) więcej jabłek w omawianym czasie wysłano na rynki Unii Europejskiej, co było najwyższym kontyngentem w okresie ostatnich 4 sezonów.

Rekordowa zeszłoroczna produkcja w kraju oraz niższa podaż jabłek w UE pozwoliły także na eksport tych owoców do krajów, które do tej pory nie występowały na mapie polskiego handlu jabłkami lub miały bardzo niewielki w nim udział. Była to między innymi Hiszpania i Chorwacja. W sezonie 2012/2013 wyeksportowano w tym kierunku odpowiednio 8 i 7,7 tys. ton jabłek podczas gdy w sezonie poprzedzającym, była to ilość niemal zerowa.
 
W eksporcie pojawiły się kraje spoza Europy takie jak Algieria oraz Egipt - odpowiednio 3,2 i 1,4 tys. ton. Co prawda wolumenowo jest to wciąż ułamek procenta, chociaż może to świadczyć o możliwościach potencjalnego eksportu do tych krajów również w latach kolejnych - podkreślają analitycy Banku BGŻ.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!