| Autor: redakcja1

Zbiory winogron stołowych w UE

W sezonie 2014/2015 szacowane zbiory winogron stołowych w państwach unijnych to 1,627 mln ton w stosunku do 1,935 mln ton poprzednim sezonie – 16% spadek zbiorów – podaje FAMMU/FAPA.

Zbiory winogron stołowych w UE

Zbiory winogron w UE

Kraje Wspólnoty są największymi tuż obok Chin i Iranu producentami winogron stołowych na świecie, a 93% unijnych zbiorów to te pochodzące z Włoch, Hiszpanii oraz Grecji. Ostatnie dziesięć lat to okres niestety sporej redukcji w zbiorach tych owoców w państwach UE wynikające z rosnących kosztów, a także z coraz mniej rentownej produkcji.
 
W sezonie 2014/2015 największą zniżkę produkcji odnotowano w Bułgarii o 40%, Włoszech o 20% oraz we Francji o 16%. Głównym unijnym producentem winogron są Włochy z tegosezonowym wynikiem 960 tys. ton w odniesieniu do 1,2 mln ton w poprzednim sezonie.

Spożycie winogron

W obecnym sezonie całkowite spożycie we wszystkich krajach UE to 2,03 mln ton, a niemal 23% stanowi konsumpcja winogron sprowadzanych z półkuli południowej – przede wszystkim w pierwszym półroczu. Największym unijnym konsumentem są Włosi, a tuż za nimi znajdują się Niemcy, Brytyjczycy, Grecy, Hiszpanie oraz Francuzi i Rumuni.

Import winogron do UE

Kraje unijne są netto importerem winogron, przy czym w poprzednim sezonie wielkość zakupów wyniosła ponad 567 tys. ton z czego najwięcej, bo 167 tys. ton stanowiły owoce z RPA i Chile – po ponad 140 tys. ton. Spore ilości to winogrona przywiezione z Peru – ponad 55 tys. ton czy też z Indii, Egiptu i Brazylii. Największe ilości importowanych owoców kierowane są na rynek holenderski, niemiecki i brytyjski.

Eksport winogron z UE

W minionym sezonie unijny eksport winogron do państw trzecich oceniono na 141,3 tys. ton, z czego najchętniej wywożono towar do Rosji – 42 tys. ton oraz do Szwajcarii i na Białoruś. Z kolei w odniesieniu do eksportu do pozostałych państw wspólnotowych najwięcej winogron wysłali Włosi -  501 tys. ton, w tym ponad 115 tys. ton do Niemiec, Francji – ponad 100 tys. ton oraz do Polski – 58 tys. ton.Tagi:
źródło: