Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Specjalne wsparcie dla producentów owoców pestkowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W trzeciej dekadzie sierpnia 2014 roku Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie nr...

W trzeciej dekadzie sierpnia 2014 roku Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie nr 913/2014 ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wspierające producentów brzoskwiń i nektarynek – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wysoka podaż brzoskwiń i nektarynek

Zdaniem Komisji sezonowo wysoki poziom podaży brzoskwiń i nektarynek oraz spadek konsumpcji z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w szczytowym okresie zbiorów doprowadziły do trudnej sytuacji na rynku oraz znacznej obniżki cen tych owoców. Ograniczone możliwości przechowywania tych łatwo psujących się owoców nie pozwalają na szybką poprawę sytuacji, a poza tym pod uwagę należy wziąć wprowadzone przez Rosję embargo na import owoców i warzyw z Unii Europejskiej, który jeszcze bardziej pogorszy sytuację na rynku brzoskwiń i nektaryn.

Wycofanie owoców z rynku

Wobec tego, wycofanie z rynku stanowi skuteczny środek zarządzania kryzysowego w odniesieniu do nadwyżki owoców i warzyw wynikającej z przejściowych i niemożliwych do przewidzenia okoliczności. W tym celu Komisja czasowo zwiększa istniejącą pomocą finansową dla państw Wspólnoty na wycofanie z rynku owoców w celu ich bezpłatnej dystrybucji w niektórych organizacjach, takich jak organizacje charytatywne i szkoły.

Wsparcie UE

Pomoc finansowa Unii Europejskiej będzie więc przyznawana na maksymalnie 10% wielkości produkcji wprowadzonej do obrotu przez każdą organizację producentów, przy czym będzie również przyznana producentom brzoskwiń i nektaryn niebędących członkami uznanych organizacji producentów – ci otrzymają 50% kwot przewidzianych w ramach istniejącej pomocy finansowej Unii. Dodatkowe wsparcie na działania promocyjne podzielone zostanie pomiędzy państwa członkowskie na podstawie ich produkcji dla tych owoców w 2012 r. Większość produkcji brzoskwiń i nektaryn ma miejsce w czterech państwach członkowskich: Grecja, Hiszpania, Francja oraz Włochy i na tych krajach skupiona będzie pomoc.
 
Poza narzędziem wycofywania produktów z rynku dodatkowo zostanie dla tych 4 państw przyznana kwota 3 mln euro na zwiększenie i wsparcie dodatkowych działań promocyjnych mających na celu wzrost spożycia omawianych owoców pestkowych:
- Grecja – 317 215 euro
- Hiszpania – 1 132 495 euro
- Francja – 262 089 euro
- Włochy – 1 288 201 euro.
 
Ponadto do dnia do dnia 28 listopada 2014 roku kraje te informują Komisję o łącznych wycofanych ilościach oraz całkowitej kwocie określonej we wnioskach o pomoc finansową Unii na operacje wycofania, a do dnia 27 lutego 2015 r. o działaniach promocyjnych oraz łącznej kwocie określonej we wnioskach o dodatkowe wsparcie na odnośne działania promocyjne.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl