| Autor: redakcja1

Mniejszy import gruszek i bananów do Rosji

Według najnowszych danych, we wrześniu 2014 roku aż o 33% zmalał import gruszek w Rosji – podaje FAMMU/FAPA.

Mniejszy import gruszek i bananów do Rosji

Import gruszek do Rosji

W odniesieniu do analogicznego miesiąca przed rokiem wielkość zakupów zmniejszyła się z 21 tys. ton do obecnych 14 tys. ton. Niemal 25% dostaw stanowiły gruszki sprowadzone z Chin, 14% z Argentyny i 11% to dostawy z Turcji.
 
Łącznie w okresie od początku czerwca do końca września tego roku, a więc w drugim kwartale Rosjanie zakupili 42 tys. ton gruszek, to o 13% mniej wobec analogicznego czasu rok wcześniej. Niemniej jednak we wrześniu 2013 roku aż 76% dostaw, tj. spora ich ilość pochodziła z krajów Unii Europejskiej.

Import bananów

Nie tylko gruszki odnotowały obniżenie się zakupów we wrześniu tego roku, gdyż mniej zaimportowano także bananów, bo w ilości 89 tys. ton. W sumie odnotowano 10% obniżkę w stosunku do tego samego miesiąca w roku 2013. Najwięcej dostarczył w tym czasie Ekwador, który w analizowanym miesiącu miał 96% udział w łącznej ilości sprowadzonych na rosyjski rynek owoców.
 
W odniesieniu do spadku dostaw bananów przyczyn należy upatrywać w dewaluacji rubla, gdzie w 2014 roku przeciętna cena za banany kształtuje się w granicy 0,91-1,14 USD/kg, czyli to o 25% więcej wobec tego samego czasu przed rokiem. Poza tym w okresie letnim i wczesno jesiennym Rosjanie preferują spożywanie owoców lokalnych, w tym w przede wszystkim jabłek i gruszek.
 
W sumie w okresie od września 2013 roku do końca sierpnia 2014 roku Rosja sprowadziła 1,29 mln ton bananów, a największe ilości tych owoców zaimportowano z Ekwadoru, Kostaryki i Filipin.Tagi:
źródło: