| Autor: redakcja1

Niskie ceny jabłek deserowych w Polsce

Według monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, w spółdzielniach ogrodniczych cena jabłek deserowych do konsumpcji bezpośredniej przeciętnie w kwietniu 2014 roku ukształtowała się na w granicy 1,36 zł/kg, a więc była o 7% mniejsza niż w kwietniu w roku poprzednim – informuje Bank BGŻ.

Niskie ceny jabłek deserowych w Polsce
Co prawda w zeszłym miesiącu obserwowany był sezonowy wzrost cen, choć był on zdecydowanie niższy niż w poprzednich sezonach. Cena jabłek w ostatnim tygodniu kwietnia wyniosła 1,41 zł/kg i była o 8% większa niż na początku miesiąca, ale aż o 18% mniejsza niż przed rokiem.
 
Niska była również dynamika wzrostu cen jabłek na rynkach hurtowych, jednak pod koniec kwietnia poziom cen oferowanych tam owoców pozostawał wciąż średnio wyższy w relacji rocznej. Na rynku w Broniszach cena jabłek odmiany Szampion w ostatnim tygodniu kwietnia wyniosła 2,16 zł/kg i była o 12 proc. wyższa niż przed rokiem, przy czym przeciętnie w kwietniu była o 26% większa.
 
W eksporcie osłabienie cenowe obserwowane było już wcześniej, co wynikało z utrzymującego się niskiego zapotrzebowania na rynkach zagranicznych, gdyż według danych Eurostatu, dostawy jabłek z Polski do Rosji w pierwszych dwóch miesiącach tego roku zmalały o niemal 31%.
 
Zgodnie z notowaniami IERiGŻ-PIB średnia cena skupu jabłek na eksport w marcu 2014 roku wyniosła przeciętnie 1,11 zł/kg i była o 2% mniejsza niż przed rokiem. Można oczekiwać, że czynniki takie jak słabszy popyt i związany z nim stosunkowo wysoki stan krajowych zapasów, będą wpływać na utrzymywanie się niższych w skali roku cen jabłek do końca bieżącego sezonu. Dotyczy to zarówno skupu krajowego jak i eksportu.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!