Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niskie ceny jabłek deserowych w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, w spółdzielniach ogrodniczych cena jabłek...

Według monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, w spółdzielniach ogrodniczych cena jabłek deserowych do konsumpcji bezpośredniej przeciętnie w kwietniu 2014 roku ukształtowała się na w granicy 1,36 zł/kg, a więc była o 7% mniejsza niż w kwietniu w roku poprzednim – informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Co prawda w zeszłym miesiącu obserwowany był sezonowy wzrost cen, choć był on zdecydowanie niższy niż w poprzednich sezonach. Cena jabłek w ostatnim tygodniu kwietnia wyniosła 1,41 zł/kg i była o 8% większa niż na początku miesiąca, ale aż o 18% mniejsza niż przed rokiem.
 
Niska była również dynamika wzrostu cen jabłek na rynkach hurtowych, jednak pod koniec kwietnia poziom cen oferowanych tam owoców pozostawał wciąż średnio wyższy w relacji rocznej. Na rynku w Broniszach cena jabłek odmiany Szampion w ostatnim tygodniu kwietnia wyniosła 2,16 zł/kg i była o 12 proc. wyższa niż przed rokiem, przy czym przeciętnie w kwietniu była o 26% większa.
 
W eksporcie osłabienie cenowe obserwowane było już wcześniej, co wynikało z utrzymującego się niskiego zapotrzebowania na rynkach zagranicznych, gdyż według danych Eurostatu, dostawy jabłek z Polski do Rosji w pierwszych dwóch miesiącach tego roku zmalały o niemal 31%.
 
Zgodnie z notowaniami IERiGŻ-PIB średnia cena skupu jabłek na eksport w marcu 2014 roku wyniosła przeciętnie 1,11 zł/kg i była o 2% mniejsza niż przed rokiem. Można oczekiwać, że czynniki takie jak słabszy popyt i związany z nim stosunkowo wysoki stan krajowych zapasów, będą wpływać na utrzymywanie się niższych w skali roku cen jabłek do końca bieżącego sezonu. Dotyczy to zarówno skupu krajowego jak i eksportu.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl