| Autor: mikolaj

Niskie ceny jabłek. Sadownicy apelują o działanie i grożą ogólnopolską akcją protestacyjną

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej wydał oświadczenie w związku z bardzo trudną sytuacją rynkową. Sadownicy domagają się natychmiastowych działań prowadzących do wzrosty cen jabłek. Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia.

Niskie ceny jabłek. Sadownicy apelują o działanie i grożą ogólnopolską akcją protestacyjną
Polscy sadownicy, jako pierwsi zostali dotknięci skutkami trwającego od 2014 roku rosyjskiego embarga. Wiosna bieżącego roku dla wielu sadowników była szczególnie niekorzystna. W bardzo wielu regionach Polski tysiące hektarów upraw sadowniczych dotknęła klęska gradu. To wszystko bezwzględnie wykorzystali odbiorcy naszych produktów - szczególnie przetwórcy. Wszystkie te czynniki doprowadziły wiele gospodarstw do kłopotów finansowych, a problemy kolejnych stale narastają.
 
Mimo naszych ogromnych wysiłków i podejmowanych działań od kilku miesięcy wciąż utrzymuje się bardzo trudna sytuacja na rynku owoców- zarówno deserowych, jak i tych do przerobu. Patową koniunkturę pogłębia również brak płatności z mechanizmu wycofywania owoców. Dotychczasowe (unijne i krajowe) formy pomocy okazały się nieskuteczne, a zapowiedzi nowych będą mocno niewystarczające.

W ubiegłym roku, jako pierwsi przeprowadziliśmy akcje protestacyjne- w Brukseli przed Parlamentem Europejskim i siedzibą Komisji Europejskiej, w Warszawie przed Sejmem, Kancelarią Premiera, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rolnictwa i Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej oraz na wielu drogach i mostach. Polscy sadownicy w trudnych chwilach odważnie wyrażali swoje niezadowolenie, nieraz nawet blokując przetwórnie.
 
W związku z obecną bardzo trudną sytuacją naszej branży, Związek Sadowników RP domaga się od Rady Ministrów podjęcia szybkich, zdecydowanych działań na szczeblu krajowym oraz unijnym.
 
Jak zawsze jesteśmy otwarci na współpracę, zarówno z innymi organizacjami, jak też administracją państwową. Niestety nasze tegoroczne liczne spotkania wciąż nie przynoszą efektów.
 
Pogłębiający się kryzys finansowy naszego sektora należy jak najszybciej przerwać. W wielu miejscach powstają już spontanicznie tworzone lokalne komitety protestacyjne. Jeżeli w najbliższych dniach nie nastąpi znaczący wzrost cen skupu jabłek przemysłowych jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych środków, w tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
 
Wzywamy Rząd i zakłady przetwórcze do natychmiastowej zmiany podejścia do naszej sytuacji. Nie możemy pozwolić na upadek polskiego sadownictwa.


Tagi:
źródło: