| Autor: redakcja1

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych

Rośliny sadownicze przezimowały w sezonie 2019/2020 raczej dobrze. Zima była łagodna i bezśnieżna, a do połowy marca nie zaobserwowano istotnych strat.

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych
W 2020 roku obserwowano nieco wcześniejsze ruszenie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Od połowy marca odnotowano jednak znaczne obniżki temperatury nocą nawet do -10 st. C, które przyczyniły się do spowolnienia wegetacji w sadach. W niektórych rejonach odnotowano nawet uszkodzenia zawiązków kwiatów, w tym głównie wśród brzoskwiń, moreli, niektórych odmian czereśni, borówki wysokiej oraz malin.
 
Z powodu marcowych przymrozków uszkodzeniu uległy również niektóre plantacje truskawek. Podobnie jak w roku ubiegłym, wiele plantacji truskawek zostało przykrytych folią w celu przyspieszenia ich rozwoju. Zagrożeniem dla truskawek może być niedostateczna ilości wilgoci w glebie. Na zbyt małe uwilgotnienie gleby narażone są również inne gatunki roślin jagodowych, a dopiero w dalszej kolejności drzewa owocowe. Gatunki drzew owocowych, które zazwyczaj najwcześniej rozpoczynają kwitnienie, tj. brzoskwinie i morele w bieżącym sezonie zaczęły kwitnąć lokalnie w pierwszej dekadzie kwietnia, lecz występujące w tym czasie przymrozki na niektórych plantacjach spowodowały przemarznięcia kwiatów. Od końca drugiej dekady kwietnia, rozpoczęło się kwitnienie pozostałych gatunków drzew owocowych, przy czym pogoda sprzyjała oblotowi pszczół.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!