| Autor: redakcja1

Osłabienie cen jabłek na krajowym rynku

Jak wynika z danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ceny skupu jabłek w kraju w minionym tygodniu (10-11.03) zmalały wobec tygodnia poprzedniego aż o 7% do poziomu wynoszącego przeciętnie 1,29 zł/kg netto. Ceny nadal pozostawały wyższe w ujęciu do roku poprzedniego, jednakże skala rocznego wzrostu uległa sporemu spadkowi w porównaniu do tej jaką można było obserwować w lutym - podaje Bank BGŻ.

Osłabienie cen jabłek na krajowym rynku
Na zniżkę cen wpływ miał niski popyt na jabłka w kraju. Pomimo iż, mniejsze zapotrzebowanie na te owoce utrzymuje się od początku sezonu, to na pogorszenie uwarunkowań popytowych w pierwszej połowie marca wpływ miała sytuacja za wschodnią granicą Polski. Znaczne osłabienie się hrywny oraz rubla w stosunku do dolara i euro spowodowało, że ceny owoców sprowadzanych z naszego kraju do Ukrainy i Rosji na tamtejszych rynkach zwiększy. Zainteresowanie jabłkami z Polski zmalało, co widać było przede wszystkim na rynkach w południowo-wschodniej Polsce.

Na rynku hurtowym Agrohurt w Rzeszowie koncentrującym w dużej mierze odbiorców z Ukrainy na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni skala spadków cen niektórych odmian jabłek sięgała nawet kilkunastu procent. Notowania cenowe tamtejszej giełdy wskazują, że kilogram jabłek odmiany Idared przeciętnie w pierwszych dwóch tygodniach marca 2014 roku kosztował średnio 1,20-1,33 zł/kg w stosunku do 1,33-1,40 zł/kg w ostatnim tygodniu lutego. Natomiast jabłka odmiany Gloster sprzedawano w cenach 1,33-1,60 zł/kg w odniesieniu do 1,53-1,60 zł/kg dwa tygodnie wcześniej.
 
Na rynku hurtowym w Sandomierzu, w przypadku którego pojawiały się informacje o zmniejszeniu liczby importerów ze wschodu, cena jabłek odmiany Szampion w pierwszej połowy marca spadła przeciętnie o 11%, czyli w podobnej relacji jak jabłek odmiany Gloster. Na pozostałych rynkach hurtowych w kraju ceny charakteryzowały się większa stabilnością.
 
Przewiduje się, że w kolejnych tygodniach rynek jabłek w kraju pozostanie pod wpływem negatywnych uwarunkowań popytowych na wschodzie. Oczekiwane kolejne osłabianie się waluty ukraińskiej oraz rosyjskiej może być czynnikiem, który wpływać będzie negatywnie na ceny jabłek. Poza jabłkami, produktami sektora owoców i warzyw, w odniesieniu do których eksport stanowi stosunkowo wysoki udział w zagospodarowaniu krajowej produkcji i które tym samym w znacznym stopniu kierowane są na rynek Rosji i Ukrainy, są pomidory, pieczarki, kapusta oraz mrożone warzywa. W 2013 roku udział tych dwóch krajów w wysyłce wymienionych kategorii z Polski wyniósł odpowiednio 57, 51, 18 i 22% - podkreśla Bank BGŻ.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!