| Autor: redakcja1

Owocówka jabłkóweczka zagraża sadom jabłoni

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z owocówką jabłkóweczką oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Owocówka jabłkóweczka zagraża sadom jabłoni

Owocówka jabłkóweczka

W ciągu jednego roku pojawiają się aż dwa pokolenia owocówki jabłkóweczki. W trzecim tygodniu maja można zaobserwować pierwsze wyloty motyli, których okres lotu trwa blisko1,5 miesiąca.

 
W przeciągu 2-3 dni od zapłodnienia, do którego dochodzi po wylocie, samice składają jaja. Niemniej jednak potrzebna jest do tego właściwa temperatura otoczenia, czyli powyżej 15 stopni Celsjusza.
 
Rozwój jaj trwa przeciętnie 8-12 dni. Z kolei na dzień lub dwa przed wylęganiem widać przez osłonkę czarną główkę gąsienicy.
 
Natomiast motyle pochodzące z drugiego pokolenia swój nalot rozpoczynają na przełomie lipca oraz sierpnia, a składanie jaj trwa wtedy aż do września.
 
Początek wylotów owocówki jabłkóweczki ustala się na podstawie łapania samców przy pomocy pułapek feromonowych umieszczonych w sadzie na początku maja. Jednakże obserwacje należy prowadzić do końca drugiego tygodnia sierpnia.
 
Jeśli chodzi o próg szkodliwości ekonomicznej dla tego szkodnika, to jest 1 procent jabłek robaczywych zbiorów z poprzedniego roku. Również kiedy pojawią się 100 świeżych uszkodzeń albo jedno czy dwa jaja na zawiązkach lub owocach. Także złapanie w feromonową pułapkę więcej niż 5 owadów w jedną noc w okresie 3-4 dni.
 
Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie pomorskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, świętokrzyskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, a także w lubelskim.

 


Tagi:
źródło: