| Autor: mikolaj

Polscy sadownicy są w dramatycznej sytuacji

Polscy sadownicy, jako pierwsi zostali dotknięci skutkami trwającego od 2014 r. rosyjskiego embarga. Wiosna bieżącego roku dla wielu z nich okazała się dramatyczna - brak rynków zbytu zmusił ich do wysypania jabłek deserowych na przemysł. Pogoda też od samego początku dała się we znaki. W wielu regionach Polski tysiące hektarów sadów dotknęła klęska gradu. To wszystko bezwzględnie wykorzystali odbiorcy naszych produktów - szczególnie przetwórcy - czytamy w komunikacie Związku Sadowników RP.

Polscy sadownicy są w dramatycznej sytuacji
Od wielu miesięcy Związek Sadowników RP podejmuje działania, rozmowy w Ministerstwach i różnych instytucjach, a mimo to trudna sytuacja wciąż się pogłębia. Dotyczy ona zarówno owoców skupowanych do przetwórstwa, ale także deserowych.

Dotychczasowe formy pomocy (krajowej oraz unijnej) okazały się nieskuteczne, a zapowiedzi nowych są mocno niewystarczające.

W związku z obecną bardzo trudną sytuacją naszej branży, Związek Sadowników RP domaga się od Rady Ministrów podjęcia szybkich i zdecydowanych działań na szczeblu krajowym oraz unijnym. Wzywamy Rząd do natychmiastowej zmiany podejścia do naszej sytuacji i zrozumienia powagi problemów polskich sadowników, których w konsekwencji dotkną całą polską gospodarkę. Nie możemy dopuścić do upadku polskiego sadownictwa.

Praktyki, które od kilku lat obowiązują w obrocie owocami do przetwórstwa na polskim rynku, doprowadziły do drastycznego spadku opłacalności produkcji. Zachwianie równowagi w relacjach między producentami a przetwórcami, w której to zakłady przetwórcze bezwzględnie wykorzystują swoją dominującą pozycję na rynku prowadzi w konsekwencji do zniszczenia tej części polskiego sadownictwa. Z każdym dniem dramat sadowników się pogłębia. Obecnie ceny skupu jabłek przemysłowych kształtują się na poziomie 0,18-0,20 zł/kg, a jabłek deserowych 0,50- 0,70 zł/kg przy kosztach produkcji na poziomie 1 zł/kg.

W tej sytuacji Związek Sadowników RP podjął decyzję o wszczęciu działań idących w kierunku wprowadzenia nowych pomysłów, których wdrożenie może uporządkować rynek owoców do przetwórstwa w Polsce. Związkowcy są zdeterminowani w dążeniu do tego celu, łącznie z podjęciem radykalnych działań aby ten efekt osiągnąć.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!