| Autor: redakcja1

Polskie jabłka w USA? Decyzja w najbliższych tygodniach

Polska dołączyła do grupy siedmiu Państw Członkowskich UE, dla których Komisja Europejska od kilku lat czyni starania mające na celu umożliwienie eksportu jabłek i gruszek do USA.

Polskie jabłka w USA? Decyzja w najbliższych tygodniach

Eksport polskich jabłek i gruszek do USA

Jednakże w dalszym ciągu jest to faza wstępna procesu otwierania rynku, a formalna decyzja o dostępie do rynku amerykańskiego między innymi dla polskich jabłek i gruszek poprzez zmianę odpowiedniego aktu prawnego w USA nie została jeszcze przez stronę amerykańską podjęta. Napływają za to pewne sygnały od Komisji, że może to nastąpić jeszcze w tym roku. W takiej sytuacji możliwy byłby wywóz wspomnianych owoców już z początkiem września 2015 roku.

 

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, opracowywana wspólnie przez USA i Unię Europejską procedura wysyłkowa zakłada między innymi konieczność rejestracji przez służby ochrony roślin sadów i przechowalni oraz pakowalni, z których eksportowane byłyby owoce do USA. W odniesieniu do rejestracji sadów planuje się podjęcie działań przed 15 maja każdego roku, tak aby służby fitosanitarne mogły odpowiednio przygotować się do przeprowadzenia niezbędnych kontroli fitosanitarnych w czasie sezonu wegetacyjnego.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!