| Autor: redakcja1

Polskie truskawki zawładnęły krajowym rynkiem

Do szczęścia polskim plantatorom potrzebnych było tylko kilka słonecznych dni. Sprzyjająca pogoda spowodowała, że truskawkowy sezon nabiera rozpędu, a na rynku pojawia się coraz więcej krajowych truskawek.

Polskie truskawki zawładnęły krajowym rynkiem

Mimo że w niektórych rejonach cena nie spadła jeszcze poniżej 10 złotych za kilogram, to konsumenci kupują ich coraz więcej.


Pierwsze polskie truskawki, jakie pojawiły się na rynku pochodziły spod osłon. No cóż, takiego typu tuneli na Mazowszu można naliczyć coraz więcej. Plantacje tego rodzaju są gwarancją wyższych cen skupu dla hodowców. Dodatkowym atutem jest to, że nie zagrażają im ani przymrozki, ani inne niedogodności pogodowe.


Ich zmartwieniem jednakże są ceny jakie przetwórcy będą chcieli zapłacić za owoce. W końcu w tym roku będzie ich o 30-40 procent mniej niż w roku ubiegłym.


To właśnie polskie truskawki stanowią 60 procent europejskich zbiorów tych owoców.


W zeszłym roku ceny truskawek przeznaczonych do mrożenia wynosiła niecałe 2,80 złotego za kilogram. Już wiadomo, że w tym roku stawki będą na podobnym poziomie, co dla plantatorów oznacza godziwe zyski, ale nie tak satysfakcjonujące jak w roku poprzednim.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!